Jak walczyć z wypadaniem włosów?

2015-10-19
Jak walczyć z wypadaniem włosów?

Zdrowe, piękne i gęste włosy jak z reklamy? To chyba marzenie każdej z nas. Niestety droga do osiągnięcia celu nie jest prosta. Zwłaszcza, że coraz więcej osób skarży się na problem nadmiernego wypadania włosów. Jakie są przyczyny ich wzmożonego wypadania? Jak poradzić sobie z tą dolegliwością? Jak pożegnać rzadkie i cienkie włosy?

Kiedy mówimy o wzmożonym wypadaniu włosów?

Na głowie przeciętnego zdrowego człowieka znajduje się ok. 100-150 tyś. włosów, które żyją średnio od 2 do 6 lat. Przez ten czas włos przechodzi przez trzy stadia: wzrostu, zaniku oraz spoczynku. I to właśnie w tym ostatnim staje się najbardziej podatny na wypadanie. W prawidłowym cyklu 80% włosów znajduje się w fazie wzrostu, a tylko 3-5% w fazie spoczynku. Zdarza się jednak, że cykl życia włosów zostaje zaburzony - wtedy zdecydowaną większość stanowią te w fazie spoczynku, która w dodatku znacznie się wydłuża. Wszystko to prowadzi do tego, że nowe włosy stają się słabsze i zaczynają szybciej wypadać. Pamiętajmy, że wypadanie włosów to naturalny proces fizjologiczny, który dotyczy każdego. Jeśli w ciągu doby tracimy ich ok. 100 - nie musimy się martwić! Jeżeli jednak włosów na szczotce jest zdecydowanie więcej, świadczy to o zaburzeniu cyklu życia włosa, a my same zaczynamy borykać się w problemem nadmiernego wypadania włosów.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Jedną z przyczyn wypadania włosów mogą być różnorodne zaburzenia hormonalne, których wahania wpływają na długość poszczególnych faz cyklu włosa, powodując wypadanie. Warto więc skontrolować chociażby poziom hormonów tarczycy, aby ewentualnie wykluczyć ten powód nadmiernego wypadania. Do chorób, które mogą być przyczyną wypadania zaliczamy również: choroby zakaźne, cukrzycę, niektóre choroby tkanki łącznej, nowotwory oraz choroby skóry głowy. Zwiększenie wypadania włosów może występować również po porodzie, po odstawieniu środków antykoncepcyjnych oraz w okresie menopauzy.

Niekorzystne czynniki środowiskowe takie jak: promienie UV, słona/chlorowana woda oraz temperatura na zewnątrz mogą w takim samym stopniu przyczynić się do osłabienia włosów, jak różnorodne uszkodzenia mechaniczne. Niewłaściwa pielęgnacja spowodowana nieodpowiednią stylizacją włosów, częstymi zabiegami chemicznymi, takimi jak farbowanie, trwała ondulacja, czy prostowanie, nie pozostawiają stanu naszych włosów bez wpływu! Czynniki te przyczyniają się do powstawania wad strukturalnych, powodujących, że włos staje się cienki, suchy i podatny na wypadanie. Nadmierne wypadanie często jest efektem nieodpowiedniej diety ubogiej w białko, żelazo i witaminy z grupy B. Silny stres, przeziębienie, przyjmowane leki, czy zbyt radykalne odchudzanie również mogą mieć wpływ na stan naszych włosów. Jak sami widzicie przyczyn może być mnóstwo! Niektóre wynikają z niewłaściwej pielęgnacji, inne mogą być objawem pewnych nieprawidłowości zachodzących w naszym organizmie. Dlatego nie należny bagatelizować tego problemu i czym prędzej znaleźć jego przyczynę!

Jak walczyć z wypadaniem włosów?

Walkę z wypadającymi włosami powinniśmy zacząć od środka - odpowiednia dieta to podstawa! Jednym z najlepszych źródeł kluczowych dla kondycji włosów składników odżywczych są ryby morskie, takie jak makrela, czy łosoś. Zawierają one duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, białko, witaminy A, D oraz witaminy z grupy B. Związki te korzystnie wpływają na stan włosów oraz ukrwienie skóry głowy. Ważne jest również wzbogacenie naszej diety o produkty bogate w żelazo, takie jak: czerwone mięso, kakao, suszone morele, brokuły, kaszę gryczaną, szpinak i żółtka jaj.

Produkty spożywcze do diety na wypadanie włosów

Warto zredukować ilość pitej mocnej herbaty i kawy, która ogranicza przyswajanie żelaza. Korzystny wpływ na nasze włosy wywiera również suplementacja, która jest najszybszym sposobem uzupełnienia niedoborów witamin i minerałów. Prócz "wzbogacania się" od środka, walkę powinniśmy urozmaicić kuracją od zewnątrz. Wybór kosmetyków przeciw wypadaniu włosów jest ogromny! Szampony przeciw wypadaniu, odżywki wzmacniające, ampułki na porost włosów, wcierki, roll on'y - każdy znajdzie coś dla siebie! Warto pamiętać, że decydując się na jakiś produkt, najlepiej stosować go "w pakiecie" tzn. szampon + odżywka, szampon + ampułki z tej samej serii. Wówczas składniki zawarte w kosmetykach wzajemnie się uzupełniają, przynosząc oczekiwane rezultaty.

wypadanie włosów artego kemon montibello

Kiedy możemy spodziewać się rezultatów?

Proces wzmocnienia i ograniczenia wypadania włosów jest długotrwały. Bez względu na przyczynę, która wywołuje naszą dolegliwość, musimy uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze rezultaty po podjęciu leczenia, diety, suplementacji, czy zmiany kosmetyków możemy zaobserwować dopiero po ok. 2-3 miesiącach. Pamiętajmy, że nie jest to regułą, gdyż każdy problem ma charakter indywidualny i każdy organizm może w różnorodny sposób reagować na zastosowaną kurację. Zwykle jednak na zauważalne rezultaty musimy odrobinę poczekać. Ale ta gra jest warta świeczki! Powodzenia! :)

Pokaż więcej wpisów z Październik 2015
pixel