wypadanie włosów

Poradnik: Jak walczyć z wypadaniem włosów?  

Koszmar wypadających włosów może przytrafić się każdemu. Każdego dnia wypada nam  do stu włosów i jest to naturalny proces. Technicznie rzecz ujmując możemy mówić o łysieniu w momencie, gdy wypadanie włosów przekracza normę. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są narażeni na to, że w przyszłości będą musieli zmagać się z łysieniem. Termin fachowy dla łysienia to „alopecia”, czyli choroba, której objawem jest zanikanie włosów. Niektórzy mogą się dziwić, czym tu się przejmować – w końcu to tylko włosy. Nic bardziej mylnego! Łysienie może doprowadzić do zaburzeń psychicznych wynikających z braku akceptacji samego siebie. Kiedy mamy bujną czuprynę wszelkie dolegliwości z nią związane takie jak wypadanie włosów, rzadkie włosy, czy przeszczep włosów wydają się pojęciami kompletnie obcymi, które nigdy nie będą nas dotyczyły. Prawda jest taka, że wypadanie włosów prędzej czy później każdą osobę, dlatego warto zawczasu postawić na profilaktykę.

Przyczyny i powody wypadania włosów

Hormony: Najczęstszą przyczyną wypadania włosów są hormony, które kontrolują wzrost i wypadanie włosów. U mężczyzn za łysienie odpowiedzialny jest 5-α-dihydrotestosteron czyli tzw. DHT, którym jest efektem przemiany testosteronu. Tendencja do łysienia jest dziedziczona. W przypadku kobiet sytuacja jest bardziej skomplikowana i każde zaburzenie w gospodarce hormonalnej może prowadzić do rozpoczęcia wypadania włosów, a w szczególności niedobór estrogenu. Spotykanym przypadkiem jest wzmożone wypadanie włosów po porodzie. Innym powodem jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Choroby i leki: Choroby, które osłabiają organizm, również wpływają na wypadanie włosów. Przykładem może być ciężka grypa lub zaburzenia pracy tarczycy (co również jest powiązane z hormonami). Z drugiej strony leki mogą okazać się powodem łysienia, w szczególności w przypadku chemioterapii. Nawet antybiotyk może doprowadzić do wypadania włosów. Inne leki niekorzystnie wpływające na nasze włosy to: leki immunosupresyjne, przeciwzakrzepowe, leki ze złotem.

Dieta: Powinniśmy zwracać uwagę na zrównoważoną dietę, dzięki której nie będzie nam groził niedobór żelaza. Brak żelaza może być spowodowanym również anemią.

Ogólne osłabienie: Jeśli towarzyszy nam większa ilość stresu i mam problemy ze snem, możemy zaobserwować wzmożone wypadanie włosów.

Grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry: Infekcje grzybicze powodują wypadanie włosów z niewielkich obszarów głowy. W miarę postępu infekcji, powiększa obszar łysienia. Włosy są znów zdrowsze i odrastają po zwalczeniu infekcji. Duże strupy powiązane z łuszczycą mogą powodować zabliźnianie się znajdujących się pod nimi mieszków włosów. Zbyt dużo sebum może skutkować powstaniem ognisk zapalnych, a następnie stanów ropnych odpowiedzialnych za wypadanie włosów. Czasami blizny po takich stanach zapalnych są pozbawione mieszków i pozostają łyse już na zawsze.

Rany, poparzenia: uszkodzenie mieszków włosów uniemożliwiają porost włosów.

Nadmierna stylizacja włosów: korzystanie ze zbyt dużej ilości produktów do stylingu także osłabia strukturę włosa, co prowadzi do wypadania włosów. Nie chodzi tu wyłącznie o kosmetyki, lecz również sprzęt (lokówki, prostownice, suszarki) i akcesoria (szczotki). Zapomnij o tapirowaniu!. Niekorzystny wpływ stylizacji powinno się niwelować używając produktów do pielęgnacji włosów

Inne przyczyny: jeśli żadna z powyższych przyczyn nie pasuje do Twojego typu łysienia, najlepiej skontaktuj się z lekarzem.

Źródło: Helga Weber, flickr.com

Leczenie

Masaż skóry głowy: Masowanie skóry głowy okrężnymi ruchami podczas mycia poprawia ukrwienie skóry, co wpływa korzystnie na odżywienie cebulek. Najlepiej jeśli masujesz głowę według prostego schematu: najpierw przód głowy, potem boki, czubek, a następnie skórę nad karkiem – na każdą część poświęć pół minuty.

Dobierz właściwą dietę: Podczas układania diety zwróć szczególną uwagę na produkty bogate w minerały. Warto wzbogacić dietę o : selen (znajdziesz go w płatkach kukurydzianych), cynk (w pestkach słonecznika i dyni), magnez (w kaszy gryczanej i kakao) oraz żelazo (w natce pietruszki, wątróbce i szpinaku). Dietę można uzupełnić suplementami zakupionymi w aptece.

Kuracja przeciw wypadaniu włosów: bestseller Placen Formula WT-Methode, Montibello Hair Loss Control, Kemon Liding Care Hair Pride Lotion lub Artego Easy Care T Rescue.

Produkty przeciw wypadaniu włosów: oprócz kuracji można także stosować specjalistyczne szampony, odżywki, a nawet przyjazne szczotki.

Znaleziono produktów: 45 Wszystko na 1 stronie
12
Strona 1 z 2
Twoje udane zakupy: Poznaj 6 powodów, dlaczego Twoje zakupy w LokiKoki.pl będą udane: Twoje udane zakupy w LokiKoki.pl
  • Paczkomaty: od 9,90 zł
  • Kurier: 11,90 zł
  • Kurier: 9,90 zł
    dla zamówień od 149 zł
  • Darmowa dostawa
    dla zamówień od 299 zł
Opineo Jakość Usług Opinneo Słucham Swoich Klientów
Ocena Ocena: 5/5
Najlepsze marki:
Montibello Artego Kemon Davines Mila
pixel