Szczotki do włosów

( ilość produktów: 302 )
Poradnik: Jak wybrać właściwą szczotkę dla Twoich włosów?  
Źródło: Helga Weber, flickr.com
Lepiej użyć szczotki
Źródło: Helga Weber, flickr.com

Szczotka do włosów - wszystko, co musisz wiedzieć

Szczotka do włosów to często niedoceniane przez ludzi akcesorium, wyborowi którego powinno się jednak poświęcić nieco więcej uwagi. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Każdy człowiek ma na głowie od około 100 tys. do 150 tys. włosów. Ludzkie włosy przybierają najróżniejsze odcienie, często charakterystyczne dla danego regionu świata. Skandynawowie na przykład kojarzeni są najczęściej z blond czuprynami, natomiast obywatele Azji południowo-wschodniej słyną z kruczoczarnych i grubych kosmyków. Mówi się, że przeciętnie człowiek każdego dnia gubi około 100 włosów, więc nie powinno być to powodem do niepokoju, a wręcz przeciwnie - jest to zjawisko całkowicie normalne i nie można mieć na nie większego wpływu.

Zadbaj o swoje włosy od podstaw

Bywa jednak tak, że liczba ta znacznie się powiększa i, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, obserwowane jest nadmierne wypadanie włosów. Przyczyny takiego stanu mogą być różne - od nieprawidłowej pielęgnacji, poprzez niewłaściwie dobrane kosmetyki (najczęściej szampony lub odżywki), częste stosowanie zabiegów wysuszających i osłabiających włosy, wpływ słońca i wysokich temperatur, dietę uboga w witaminy i składniki mineralne, chroniczny stres, aż po różnego rodzaju stany chorobowe powodujące problemy z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu. Jak widać, liczba czynników, które mogą w mniejszy lub większy sposób wpłynąć na wygląd oraz kondycję włosów jest bardzo długa, dlatego tak istotne jest, aby starać się żyć zdrowo i dbać o każdy pojedynczy aspekt dotyczący funkcjonowania. Dodatkowo warto przyłożyć się także do właściwej pielęgnacji włosów oraz skóry głowy od zewnątrz i zaopatrzyć się w jakościowe kosmetyki oraz akcesoria, które będą wywierały na nie korzystny wpływ.

Jaka szczotka do włosów będzie najlepszym wyborem?

Szczotka do włosów jest przez większość osób traktowana jako przedmiot codziennego użytku, w związku z czym - niesłusznie - jej wybór często bywa zupełnie przypadkowy. Zazwyczaj przy zakupie szczotki do włosów kierujemy się przede wszystkim jej funkcjonalnością oraz tym, czy będzie ona wygodna podczas użytkowania, poręczna i odpowiednia do transportu, np. w przypadku podróży i wyjazdów, bądź też noszenia w plecaku czy torebce każdego dnia. Nie można tego całkowicie traktować jako błąd, ponieważ te cechy jak najbardziej mają znaczenie dla komfortu przyszłego posiadacza szczotki, natomiast w parze z praktycznością powinna równocześnie iść jakość. Składa się na nią głównie tworzywo, z jakiego szczotka jest wykonana, jej kształt, rozmieszczenie i grubość igiełek, a także dodatkowe właściwości w przypadku sprzętów z nieco wyższej półki, jak np. szczotki jonizujące.

Dobierz szczotkę do swoich włosów

Na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki właściwie rodzaj włosów posiadamy. Szczotki bowiem występują w najróżniejszych wariantach - tak, aby każdy człowiek mógł odnaleźć swój idealny model. Jeśli odpowiednio dobierzemy szczotkę do potrzeb włosów, będzie ona doskonale wspomagać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i dbać o to, aby włosy zawsze były w świetnej kondycji, bez względu na warunki. Jaka więc powinna być dobrze dobrana szczotka? Przede wszystkim musi ona dokładnie rozczesywać włosy, nie wyrywając i nie plącząc przy tym pojedynczych kosmyków. Dodatkowo, szczotki o specjalnej budowie igiełek będą masować skórę głowy podczas czesania, co może bardzo pozytywnie wpłynąć na regenerację cebulek włosów, czego następstwem może być nawet ich szybszy wzrost.

Podział ze względu na wykonanie

Ze względu na tworzywo, z którego wykonane są szczotki do włosów, wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje: szczotki plastikowe, szczotki drewniane oraz szczotki z naturalnego włosia. Plastik jest najprostszym wyborem, tego typu szczotki bardzo łatwo jest dostać i wybierane są one dosyć chętnie ze względu na fakt, iż łatwo utrzymać je w czystości i dobrze rozczesują włosy każdej długości. Szczotki drewniane z kolei są nieco bardziej wytrzymałe od plastikowych i dobrze współpracują z włosami mającymi tendencję do elektryzowania się. Igiełki w szczotkach drewnianych są też solidniejsze i mniej podatne na odkształcanie i wyginanie. Szczotki z włosia naturalnego zawdzięczają swoją popularność w szczególności bardzo dobrej pielęgnacji włosów cienkich i splątanych.

Warto przytoczyć również drugi podział, tym razem skupiając się na grubości włosów

  • szczotka do włosów cienkich - tutaj polecana jest zwłaszcza szczotka z naturalnym włosiem, która sprawdzi się najlepiej właśnie przy rozczesywaniu włosów rzadkich, zapobiegając ich przypadkowemu wyrywaniu, a także łamaniu osłabionych końcówek
  • szczotka do włosów normalnych - w tym przypadku wybór będzie bazował na indywidualnych preferencjach, ponieważ dobrze poradzi sobie zarówno szczotka plastikowa o cienkich igiełkach, jak i wyższej jakości szczotka fryzjerska
  • szczotka do włosów grubych - posiadaczki długich i grubych włosów przy codziennym użytkowaniu powinny zainteresować się poręcznymi, plastikowymi szczotkami, z gęstym układem igiełek, ale twardsza, drewniana szczotka okrągła bądź kwadratowa o większej powierzchni będzie dobrym wyborem jako szczotka do modelowania włosów

Suszenie na szczotkę, czyszczenie szczotek - czyli co jeszcze warto wiedzieć?

Szczotki do włosów mogą służyć nie tylko do standardowego rozczesywania poplątanych włosów. Odpowiednie użycie pozwala uczynić z nich profesjonalne narzędzie do układania fryzur. Najlepszym tego przykładem jest suszenie włosów na szczotkę, dzięki któremu uzyskują one niesamowitą objętość, a cała fryzura układa się w zgrabny kształt. Szczotka do włosów Olivia Garden będzie strzałem w dziesiątkę jeżeli chodzi o efekty samodzielnej stylizacji.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu szczotki!

Ważną kwestią jest także utrzymywanie szczotek w czystości, co należy do podstawowych zasad higieny i ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia przykrych skutków w postaci infekcji bakteryjnych i grzybowych oraz podrażnień powodowanych np. przez pozostałości kosmetyków. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie szczotki do włosów przynajmniej raz w tygodniu. Regularnie należy też oczyszczać szczotkę z ewentualnych włosów, które mogły na niej pozostać bezpośrednio po użyciu. Bogata oferta naszego sklepu składa się z wielu rodzajów szczotek, wśród których znajdują się szczotki dwustronne, szczotki ceramiczne, szczotki do każdego rodzaju włosów, zestawy szczotek, szczotki do rozczesywania, bambusowe czy też specjalne szczotki z jonizacją. 
pixel