Odżywki

( ilość produktów: 212 )
Poradnik: Która odżywka jest najlepsza dla Twoich włosów?  
Źródło: Melissa Nemeth, flickr.com
Źródło: Melissa Nemeth, flickr.com

Odżywka to produkt, który stosujemy po każdym myciu. Dlatego tak ważne jest, by jej działanie odpowiadało na prawdziwe problemy, z którymi borykają się nasze włosy. Wybierając zły produkt możemy zakłócić delikatną równowagę naszych włosów i niepotrzebnie je zniszczyć.

Koleżanka poleca ci cudowną odżywkę, która czyni cuda na jej głowie? To świetnie, ale nie ma gwarancji, że i u Ciebie sprawdzi się równie dobrze. Wręcz przeciwnie, może niepotrzebnie przesuszyć lub obciążyć Twoje kosmyki. Zanim więc udasz się na zakupy do drogerii stań przed lustrem i zastanów się, jaki dokładnie masz typ włosów.

Włosy normalne nie są ani nazbyt przesuszone ani nie przetłuszczają się. Możesz je układać bez większego trudu, pasma nie puszą się ani nie elektryzują bez powodu. Nie potrzebujesz odżywki do zadań specjalnych – wybierz taką, która jedynie pomaga w rozczesywaniu włosów i np. nadaje im dodatkowego połysku. Wiele mówi się o odpowiednim nawilżaniu – jeśli jednak wybierzesz kosmetyk o zbyt dużym nawilżeniu, niepotrzebnie obciążysz włosy i możesz sprawić, że zaczną szybciej się przetłuszczać.

Źródło: pigpen954, flickr.com
Źródło: pigpen954, flickr.com

Kobiety, które często poddają swoje włosy różnym zabiegom, często skarżą się na przesuszenie. Włosy stają się matowe, bez połysku, łamią się i rozdwajają na końcach. Po użyciu suszarki są sianowate i nieprzyjemne w dotyku. Odżywka musi gwarantować silną terapię regeneracyjną oraz dogłębnie nawilżać pasma. Dobrze, jeżeli zawiera olejki, które wygładzą włosy i domkną łuski. Działanie odzywki wzmacniaj stosowaniem maski raz na tydzień.

Włosy przetłuszczające się to przeciwieństwo włosów suchych. Musisz je myć codziennie lub częściej, inaczej wyglądają nieświeżo. Kup specjalną odżywkę do włosów przetłuszczających się i nigdy nie nakładaj jej od nasady głowy. Jest to rada dotycząca wszystkich typów włosów, ale w przypadku włosów o skłonności do przetłuszczania się jest podwójnie ważne.

Włosy zniszczone wymagają silnej i profesjonalnej pielęgnacji. Są połamane i rozdwajają się na końcach. Często są przesuszone i nie układają się. Odżywka powinna je regenerować. Jeżeli włosy są zniszczone po farbowaniu lub rozjaśnianiu, zastosuj specjalną odżywkę do włosów po koloryzacji, która nie tylko zregeneruje pasma, ale także ochroni kolor.

Do włosów kręconych przyda się odżywka, która zapobiegnie puszeniu się włosów i pomoże w ich układaniu. Ważne, aby pomagała w ich rozczesywaniu, bowiem to właśnie włosy o mocnym skręcie najtrudniej opanować. Taka odżywka wspomagająca rozczesywanie przyda się także w przypadku włosów długich i bardzo długich, które mają tendencje do plątania się.

Nie wszystkie odżywki wyłącznie usuwają zniszczenia z włosów. Niektóre zostały zaprojektowane tak, by chroniły włosy przed uszkodzeniami, które mogą przytrafić się im w czasie dnia. Latem sięgnij po odżywki chroniące przed promieniowaniem słonecznym. Jeśli codziennie prostujesz, suszysz lub kręcisz włosy na lokówkę używaj odżywki termo aktywnej, która ochroni pasma przed działaniem wysokich temperatur.

Źródło: Hebe Aguilera, flickr.com
Źródło: Hebe Aguilera, flickr.com

Masz do wyboru dwa typy odżywek. Pierwsze nakładasz na mokre, umyte włosy i spłukujesz po dwóch minutach. Drugimi spryskujesz włosy już po umyciu, a nawet na sucho. Niewielka ilość delikatnej mgiełki nie obciąża włosów, to dobry wybór dla Pań o krótkich kosmykach, które nie chcą rezygnować z odżywki.

Gdy problemów jest więcej

Jeśli Twoje włosy borykają się z kilkoma problemami, np. są i suche, i farbowane, i codziennie poddawane stylizacji na gorąco, zastanów się, który z nich jest największy i to właśnie jemu poświęć codzienną stylizację. Produkty, które obiecują działać na wiele problemów na raz, nie działają bardzo mocno na wszystkie. Możesz tez kupić dwie odżywki i stosować je naprzemiennie. Nie zapomnij też co jakiś czas zmieniać używanego produktu – po kilku opakowaniach odżywki możesz zauważyć, że przestaje ona działać. To nic nienormalnego – Twoje włosy po prostu przyzwyczajają się do składników w niej zawartych. To czas, by skorzystać z innych produktów, np. innej marki.

pixel