Preparaty na łupież

( ilość produktów: 9 )
Poradnik: Jak walczyć z łupieżem?  
Kobieta z łupieżem
Łupieżowi często towarzyszy swędzenie
Źródło: N. Jones, flickr.com

Czym jest łupież?

Łupież definiuje się jako chorobę skóry głowy, której głównym objawem jest złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka. Nie należy się przejmować małą ilością łupieżu z tego względu, że łuszczenie się i obumieranie skóry to naturalny proces, więc nie świadczy to jeszcze o niczym złym. Jednak jeśli łupież stanie się zbyt obfity, wówczas może to oznaczać, że złuszczanie naskórka ma podłoże chorobowe. Wcześniej uważano, że sprawcą łupieżu jest drożdżak Malassezia furfur (zwany Pityrosporum ovale). Okazało się, że drożdżak występuję jednak zarówno na skórze głowy ludzi zdrowych, jak i tych posiadających łupież, co umożliwiło odkrycie, że łupież jest powodowany przez drożdżaka Malessezia globosa. Przy wzmożonym wzroście może doprowadzić do zachwiania normalnych procesów odnawiania się skóry głowy, co może zaowocować miejscowym swędzeniem. Istnieje wiele katalizatorów rozwoju choroby. Zalicza się do nich takie czynniki jak.: zaniedbanie higieny osobistej, stres, ogólne osłabienie, podatność na alergie i zaburzenia hormonalne.

Wyróżniamy sześć różnych rodzajów łupieżu:

Łupież zwykły (łupież suchy): jest to najczęściej spotykana odmiana łojotokowa. Jego objawem jest pojawienie się niewielkich suchych płatków naskórka, które złuszczają się mniej lub bardziej intensywnie.

Łupież tłusty: ta odmiana jest cięższa od poprzedniej. Płatki łupieżu mogą większe, tłuste, a nawet żółte, choć objawy mogą wydawać się podobne do odmiany suchej. Łupież tłusty prowadzi do wzmożonego swędzenia, a co za tym idzie drapania. Ważne jest, by szybko pozbyć się tej odmiany łupieżu, ponieważ może ona prowadzić do przedwczesnego łysienia.

Włosy z łupieżem
Źródło: Andre Mouraux, flickr.com

Łupież pstry: w przeciwieństwie do zwykłego łupieżu ta odmiana pojawia się przede wszystkim w okolicach klatki piersiowej. Podobnie jak w odmianie suchej jest spowodowany działaniem drożdżaka Malessezia globosa. Pojawia się zwykle po okresie dojrzewania płciowego, bardzo rzadko występuje u dzieci. Można go leczyć podobnie jak w przypadku wersji zwykłej, czyli używając szamponu przeciwłupieżowego na odpowiednie partie ciała.

Łupież różowy Gilberta: łagodna odmiana łupieżu, która ustępuje samoistnie zazwyczaj po okresie 6 tygodni. W jej wyniku na tułowiu i kończynach występują różowe, złuszczające się plamy o wielkości do kilku centymetrów.

Łupież rumieniowy: wywoływany jest przez bakterie maczugowca i dotyka przede wszystkim mężczyzn. W okolicach moszny, pachwin i ud pojawiają się brunatne albo ciemnoczerwone plamy. Przebieg najczęściej jest łagodny, a skutki ograniczają się do łagodnego złuszczania naskórka.

Łupież biały: charakteryzuje się obecnością białych, dobrze odgraniczonych ognisk. Zmiany te najczęściej umiejscawiają się na twarzy i kończynach, i są częstsze u dzieci.

Leczenie łupieżu

Szampon to najczęściej wykorzystywana broń w walce z łupieżem. Ważne, by wśród składników znajdowały się czynniki aktywne, które zwalczają łupież, dlatego warto czytać opisy produktów. Na przykłąd wyciąg z dziewanny ma silne właściwości przeciwko mikrobom (można go znaleźć w Liding Care Balance Touch Shampoo). Podobnie jak hexamidine diisethionate - składnik przeciwgrzybiczny dostępny w Easy Care T Clarity. Dobrym znakiem jest także posiadanie w składzie piroktonu olaminy (Botanikare Purifying) lub wyciągu z nagietka lekarskiego (Londacare Anti-Dandruff Shampoo ).

Czasami szampon nie wystarcza. W ciężkich przypadkach łupieżu warto udać się do lekarza dermatologa (odpowiednio wczesna konsultacja może nas ustrzec przed poważniejszymi schorzeniami!).

    pixel