Farby

( ilość produktów: 84 )
Poradnik: Czym się kierować przy doborze farby do włosów?  
Kolor podkreśla Twój charakter
Kolor podkreśla Twój charakter
Źródło: Lenka Petova, flickr.com

Obojętnie, czy szkoda ci przeznaczać setek złotych na koloryzację u fryzjera, czy po prostu uważasz, że sama najlepiej pofarbujesz swoje włosy, producenci kosmetyków do włosów dają Ci swobodę wyboru. Na rynku dostępne są setki szamponów, kremów i farb koloryzacyjnych. Tylko którą z nich wybrać?

Wszystko zależy oczywiście od Twoich potrzeb i upodobań oraz efektów, jakie chcesz osiągnąć. Po inną farbę sięgnie dojrzała kobieta z dużą liczbą siwych kosmyków niż nastolatka, która chce wyostrzyć kolor swoich włosów przed ważną imprezą. O wyborze odpowiedniej koloryzacji decyduje też siła metamorfozy, jaką chcemy przejść.

Farba do włosów to najsilniejszy rodzaj koloryzacji. Pozwala na zmianę koloru nawet o wiele tonów, chociaż raczej nie pozwoli jasnej blondynce na uzyskanie kruczoczarnych włosów w jeden dzień. Lepiej nie zmieniać koloru o więcej niż 6 tonów przy jednym farbowaniu. Żeby koloryzacja się powiodła, zawsze farbujemy włosy z jaśniejszych na ciemniejsze – w przeciwnym wypadku efekty będą po prostu niewidoczne. Dobierając odcień farby nie patrz na modelkę na froncie opakowania, ale na tabelę po jego boku. Znajdziesz tam kilka przykładowych kolorów włosów i prognozowany efekt koloryzacji. Porównuj do nich swoje włosy u nasady – tam są zawsze najciemniejsze. Pamiętaj też, że odrosty mogą zafarbować się na kolor nieco inny niż włosy, które w przeszłości były już poddane koloryzacji.

Odcień ma kluczowe znaczenie przy doborze farby
Odcień ma kluczowe znaczenie przy doborze farby
Źródło: Marta Norgaard, flickr.com

Farby mogą mieć tradycyjną, płynną konsystencję, a do ich nakładania będziesz potrzebować specjalnego pędzla. Od kilku lat popularne są także farby w formie pianki lub szamponu – zapewniają równie trwały efekt, za to ich nakładanie jest łatwiejsze. Wyciskane pienią się, a więc są bardziej wydajne i można nałożyć je na włosy bez specjalnych akcesoriów – wystarczą rękawiczki na dłonie i ewentualnie szeroki grzebień. Nie nadają się jednak do robienia pasemek czy innych zabiegów, w których ważna jest precyzja.

Osoby, które chcą pofarbować włosy i lekko zmienić ich kolor, ale nie mają jeszcze siwych włosów, powinny sięgnąć po krem do koloryzacji. Zmienia kolor włosów lub nadaje im połysk, a następnie zmywa się stopniowo. Tutaj jednak należy uważać na rude odcienie – te mają tendencje do tego, by trzymać się na włosach dłużej i nie zmywać się równomiernie. Jeżeli masz więc bardzo jasne blond włosy i pofarbujesz je na intensywny rudy, już po kilku myciach może on wyblaknąć i wyglądać bardzo nieestetycznie.

Jeszcze słabszy efekt mają szamponetki i płukanki, które nie zmieniają koloru włosów, a jedynie nadają im połysku i nieco innego poblasku. Podobnie jak w przypadku kremów, należy tutaj uważać z rudymi odcieniami, szczególnie jeśli stosujemy je na jasne włosy.

Odpowiednie właściwości

Dobierając farbę do włosów, decydujmy się na taką, która nie zawiera amoniaku. Każda koloryzacja niszczy włosy, dlatego tak ważne jest, by już na wczesnym etapie zapewnić im odpowiednią ochronę i pielęgnację. Współczesne farby do włosów zawierają różne olejki, które chronią i wygładzają pasma. Większość firm do swoich produktów dołącza także specjalne maseczki, które należy wykorzystać bezpośrednio po farbowaniu (zaraz po pierwszym myciu), a jeżeli specyfiku zostanie, także po około tygodniu. Zrób to koniecznie, nawet jeśli na co dzień nie używasz odżywki ani maski.

Źródło: blamethecrane, flickr.com
Źródło: blamethecrane, flickr.com

Garść porad:

Kilka porad sprawi, że farbowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Po pierwsze, zawsze używaj rękawiczek. Jeżeli te z opakowania są niewygodne i za duże, kup w aptece jednorazowe rękawiczki w swoim rozmiarze – znacznie ułatwią ci pracę, a kosztują dosłownie kilka groszy. Farba koloryzuje nie tylko włosy, ale także skórę – tą musisz zaś pobrudzić, by równo pofarbować wszystkie włosy przy twarzy. Żeby uniknąć odbarwień, kark, uszy i twarz posmaruj grubą, widoczną kreską tłustego kremu do twarzy – dzięki temu łatwo zmyjesz wszystkie pozostałości po farbie.

I najważniejsza porada, szczególnie jeśli sięgasz po nowy kolor lub firmę: nigdy, ale to nigdy nie farbuj włosów w przeddzień ważnego wydarzenia. Nigdy do końca nie wiesz jak zareagują Twoje włosy – lepiej więc nie ryzykować.

  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • Strona 1 z 3
pixel