Jak dbać o włosy?

Zawarte w tytule pytanie: "Jak dbać o włosy" jest jednocześnie banalne i niezwykle skomplikowane. Można by na nie odpowiedzieć jednym zdaniem lub napisać na ten temat książkę i nadal nie podać wyczerpującej odpowiedzi.

Skąd bierze się ten problem? Z tego, że każde włosy są inne – inaczej zbudowane, ale także inaczej pielęgnowane i układane na co dzień. To, co dla jednej kobiety jest optymalną pielęgnacją, nie sprawdzi się na włosach innej. Co więcej, same włosy również zmieniają się z czasem i kuracja, która działała cuda jeszcze dwa lata temu, dzisiaj już nie skutkuje. Są jednak pewne sztywne ramy, których należy się trzymać.

Po pierwsze, mycie

Mycie to pierwszy etap pielęgnacji włosów. Na pasmach osiada nie tylko naturalne sebum, czyli łój wytarzany przez skórę głowy, ale także kosmetyki, które same nakładamy na twarz i włosy oraz różne zanieczyszczenia, wśród których przebywamy przez cały dzień. Dlatego przed myciem dokładnie wyczesz włosy, szczególnie w okolicy twarzy. To pozwoli pozbyć się kremów, a uniesione włosy będzie łatwiej dokładnie umyć. Szampon do włosów ma przede wszystkim dokładnie je myć – zmywać tak sebum, jak i nienaturalne zanieczyszczenia. W ten sposób włosy są czyste i przygotowane do dalszej pielęgnacji. Kupując szampon skup się więc na tym, by rzeczywiście oczyszczał pasma – efektowny, owocowy zapach, wygładzanie i regeneracja powinny zostać na drugim miejscu.

Tym wszystkim zajmie się odżywka, którą nakładamy na długościach i końcówkach włosów. Powinna odpowiadać na problemy, z jakimi zmagamy się na co dzień, jak np. odstające kosmyki, przesuszenie czy problemy w rozczesywaniu włosów. Co jakiś czas, kiedy włosy są bardzo zniszczone albo profilaktycznie po silnych zabiegach jak farbowanie czy trwała ondulacja, na włosy nakładamy maskę. 

Kobieta z długimi jasnymi włosami na świeżym powietrzu
Źródło: Phillip Grondin, flickr.com

W konsystencji maseczka jest podobna do odżywki i również nakłada się ją na świeżo umyte włosy, ale jej skład jest bardziej skoncentrowany, a działanie – silniejsze i szybsze. Jest to jednak środek do stosowania raz na dłuższy czas. W razie naprawdę poważnych problemów możesz posiłkować się specjalnymi kuracjami do włosów bardzo zniszczonych. Wcierki i ampułki pomogą nawet na nadmiernie wypadające włosy.

Wszystko z umiarem

Przy pielęgnacji włosów powinnaś kierować się zasadą umiaru. Jeżeli na włosy nałożymy zbyt wiele: odżywkę po myciu, maskę, odżywkę w sprayu na sucho, a potem jeszcze obciążymy je produktami do stylizacji, wyrządzimy im więcej krzywdy niż to warte. Nie oglądaj i nie poprawiaj co pięć minut swoich włosów w lustrze. Nie dotykaj non stop pasm u nasady, by sprawdzić, czy już się przetłuściły. Jeżeli Twoim włosom naprawdę zacznie coś dolegać, szybko to zauważysz.

Profilaktyka zamiast leczenia

Do prawidłowego dbania o włosy zalicza się również profilaktyka. Pamiętaj, by zimą i latem nosić czapki, które ochronią włosy przed mrozem i działaniem promieni UV. Jeżeli codzienne układasz włosy za pomocą suszarki, lokówki bądź prostownicy, musisz pamiętać, by zapewnić im dawkę nawilżenia. Możesz korzystać z odżywiającej i nawilżającej odżywki do spłukiwania lub sprayu wykańczającego fryzurę albo sięgnąć po produkty chroniące przed wysokimi temperaturami. Dzisiaj nawet większość produktów do stylizacji, jak lakiery czy żele, mają w swoim składzie substancje, które pielęgnują włosy jednocześnie np. mocno je utrwalając. Wybieraj takie z naturalnymi substancjami, np. olejkiem arganowym czy wyciągiem z rumianku.

Jeżeli masz krótkie włosy, zapewne są one zdrowe – to między innymi dlatego, że często chodzisz do fryzjera, który obcina je zanim zdążą się rozdwoić. Podobnie postępuj nawet przy bardzo długich pasmach. Podcinając je u fryzjera co kilka miesięcy nie tylko odświeżasz fryzurę, ale także pozbywasz się brzydkich, rozdwojonych końców. Fryzjer też zauważy wszystkie martwiące zmiany i pomoże Ci zaplanować kurację, która odpowie na ich potrzeby. Poza tym, wizyta u fryzjera i korzystanie z jego profesjonalnych kosmetyków oraz mycie głowy z odprężającym masażem chociaż na chwilę poprawią kondycję Twoich włosów.

Dobór produktów
pixel