Farbowanie włosów w domu krok po kroku

2022-11-30
Farbowanie włosów w domu krok po kroku

Koloryzacja jest jednym z bardziej inwazyjnych zabiegów fryzjerskich, dlatego wiele osób pozostawia jej wykonanie profesjonalistom. Jednak przeprowadzona w domowym zaciszu może przynieść równie spektakularny efekt i nie wpływać druzgocąco na kondycję włosów. Kluczem do sukcesu jest stosowanie się do wskazówek ekspertów oraz zakup odpowiedniej farby do włosów. Odpowiedniej, czyli dobrej jakości i o bezpiecznym składzie. Ważny jest także dobór odcienia, który pozwolą zagwarantować wymarzony efekt. To, czy rezultat farbowania będzie zbliżony do tego, co widać na opakowaniu, zależy nie tylko od wyjściowego koloru włosów, ale także wielu innych czynników.

Farbowanie włosów w domu - jaka farba?

Tym, co przykuwa uwagę jako pierwsze, jest opakowanie, w tym marka produktu. Warto sięgać po farby sprawdzonych producentów, mających wieloletni staż na rynku produktów do włosów. Artego, Montibello czy L'Oréal to firmy, które zdobyły zaufanie profesjonalistów na całym świecie. Następnie należy zwrócić uwagę na skład. Szkodliwy wpływ amoniaku na strukturę włosa sprawia, że bazujące na tym składniku produkty nie są polecane. Warto wykluczyć także alergeny, takie jak nikiel, nadtlenek wodoru, siarczany czy parabeny. Mając już wybrany rodzaj farby, przychodzi czas na podjęcie decyzji odnośnie jej odcienia. Na to, czy finalny kolor będzie przypominał ten widoczny u modelki ze zdjęcia na opakowaniu, wpływ mają: struktura i grubość włosów, ich kolor wyjściowy, stan oraz liczba siwych pasm. Na tej podstawie należy zadecydować, czy farba powinna mieć więcej ciepłych czy jasnych tonów oraz po jak intensywny kolor sięgnąć, by otrzymać wymarzony efekt.

Po pierwsze - próba uczuleniowa

Każda koloryzacja musi zostać poprzedzona próbą uczuleniową, także, jeśli po raz kolejny nakładasz tę samą farbę. Czasami producenci zastępują jedną substancją aktywną inną. Warto również pamiętać, że każdy kolor ma inny skład. Nawet stosując produkt bez silnych alergenów, może zdarzyć się, że inne składniki spowodują reakcję uczuleniową. Może to być silne podrażnienie, ale także łupież czy wzmożone wypadanie włosów. Próbę uczuleniową najlepiej przeprowadzić na dwie doby przed farbowaniem. Polega ona na nałożeniu niewielkiej ilości mieszanki farby i utleniacza na skórę za uchem i pozostawieniu jej do wyschnięcia. Jeśli po zmyciu i upływie 48 godzin nie pojawi się pieczenie lub swędzenie, można bezpiecznie rozpocząć koloryzację.

Jak poprawnie przygotować stanowisko pracy?

Organizacja przestrzeni, w której ma zostać przeprowadzona koloryzacja, jest niezwykle ważna. Kapiąca z pędzla farba może na stałe zniszczyć podłogę i meble. Należy osłonić je folią lub gazetą oraz zwinąć wszelkie dywany i koce. Równie ważne jest zabezpieczenie odzieży. Załóż stare ubrania i dodatkowo ochroń je ręcznikiem lub specjalną peleryną fryzjerską. Dobrze jest uchylić okno, zwłaszcza jeśli zapach farby działa na Ciebie drażniąco. Po takim przygotowaniu stanowiska można przejść do naszykowania niezbędnych do zabiegu przyborów. Będą to płaski pędzelek, miseczka (najlepiej szklana, ceramiczna lub plastikowa, gdyż materiały te nie wchodzą w reakcję chemiczną z farbą), rękawiczki, które często dołączone są do opakowania z farbą oraz grzebień do rozdzielania pasm

Jak farbować włosy w domu?

Farbowanie włosów rozpocznij od uważnego zapoznania się z dołączoną do opakowania ulotką. Znajdziesz tam instrukcję dotyczącą łączenia substancji koloryzującej z aktywatorem, a także informację, czy produkt należy nakładać na suche, czy wilgotne włosy. Ważne, aby nie myć pasm przed farbowaniem. Jedno- lub dwudniowe sebum będzie stanowiło barierę chroniącą skalp przed podrażnieniami. Warto również posmarować skórę głowy wzdłuż linii włosów kremem lub wazeliną. Ułatwi to zmywanie farby i zapobiegnie powstawaniu plam. Następnie podziel pasma na kilka warstw, podpinając górne z nich na czubku głowy. Farbę aplikuj partiami, nakładając kosmetyk od nasady w kierunku końcówek. Po pokryciu wszystkich pasm rozmasuj dokładnie produkt, odczekaj zalecany przez producenta czas, zmyj farbę, umyj włosy szamponem do włosów farbowanych.

Jak często można farbować włosy?

Zalecana częstotliwość koloryzacji jest uzależniona od kondycji włosów. Te cienkie i zniszczone lepiej farbować najrzadziej jak to możliwe, natomiast grube i gęste dobrze zniosą zabiegi wykonywane w krótszych odstępach czasu. Należy jednak pamiętać, że koloryzacja nie powinna odbywać się częściej niż co 4 tygodnie. Panie, którym szybciej rosną włosy, mogą wcześniej zauważyć powiększający się odrost. Wtedy można nałożyć farbę tylko u nasady, a odświeżające kolor farbowanie całych włosów wykonywać co drugi zabieg.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel