Jak dbać o pędzle do makijażu?

2024-08-08
Jak dbać o pędzle do makijażu?

Wiele z nas w swoich kosmetyczkach, oprócz produktów do makeupu trzyma również akcesoria do ich aplikacji. Ale czy to odpowiednie miejsce do ich przechowywania? Pędzel do makijażu to narzędzie składające się z trzonka i miękkiego włosia, na którym po każdym użyciu zostaje warstwa sebum, do którego z łatwością przylega kurz, brud oraz drobinki sypkich produktów. Zatem jak przechowywać pędzle, by nie zbierały zanieczyszczeń? I - co najważniejsze - w jaki sposób i jak często je myć, żeby posłużyły nam jak najdłużej, a ich użytkowanie było higieniczne? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Codzienna pielęgnacja pędzli do makijażu

To, w jaki sposób dbamy o nasze pędzle na co dzień, ma wpływ zarówno na ich trwałość, jak również na wygląd i utrzymywanie się makijażu. Użytkowanie brudnych pędzli może także prowadzić do problemów dermatologicznych. Mieszanka martwego naskórka, sebum oraz zanieczyszczeń, które pozostają na włosiu po każdym użyciu to doskonała pożywka dla bakterii, które w dodatku lubią ciepłe i wilgotne środowisko. Zatem jeśli po każdym użyciu wrzucasz swoje pędzle na dno kosmetyczki, możesz poważnie zaszkodzić swojej skórze. Pamiętaj, żeby po każdym użyciu dokładnie otrzepać włosie z resztek sypkich produktów. W przypadku płynnych i kremowych kosmetyków usuń zabrudzenia wacikiem nasączonym płynem do demakijażu.

Jak przechowywać pędzle do makijażu?

Kluczowym czynnikiem, mającym wpływ na stan i trwałość pędzli do makijażu jest ich przechowywanie. Najlepiej trzymać je w pozycji pionowej, z trzonkiem skierowanym ku dołowi. Takie ułożenie chroni włosie przed odkształceniem i zabrudzeniami. Możesz włożyć pędzle do pojemnika o walcowatym kształcie lub specjalnej tuby. Ta ostatnia opcja świetnie sprawdza się zwłaszcza podczas wyjazdów. Tuby są zazwyczaj zamykane, więc możesz zabrać swoje pędzle wszędzie bez obaw o ich zniszczenie. Dobrym pomysłem jest także stosowanie osłonek. Ich budowa pozwala na swobodny przepływ powietrza oraz sprawia, że włosie dłużej utrzymuje swój kształt. Pamiętaj, żeby unikać przechowywania pędzli w wilgotnych pomieszczeniach, sprzyjających rozwojowi bakterii i pleśni. Łazienka nie jest zatem dla nich odpowiednim miejscem.

Mycie pędzli do makijażu

Mycie pędzli do makijażu

Regularnie myjąc pędzle do makijażu, dbamy nie tylko o ich higienę, ale także o stan swojej cery. Odpowiednia technika dodatkowo przedłuży żywotność akcesoriów. Jak zatem myć pędzle?

  1. Zwilż włosie letnią wodą, trzymając pędzel trzonkiem skierowanym ku górze. W ten sposób unikniesz jego rozpulchnienia, a także rozpuszczenia kleju.
  2. Zaaplikuj niewielką ilość łagodnego środka myjącego w zagłębienie dłoni lub na specjalną matę przeznaczoną do mycia pędzli. Delikatnie obracaj pędzel, aż produkt się spieni. Unikaj intensywnego tarcia, które mogłoby uszkodzić włosie.
  3. Dokładnie spłucz pędzel pod bieżącą wodą, aż pozbędziesz się resztek kosmetyków oraz piany pozostałej po środku myjącym.
  4. Delikatnie odciśnij nadmiar wody ręcznikiem papierowym, jednocześnie nadając włosiu odpowiedni kształt. Następnie przetrzyj trzonek wacikiem nasączonym płynem do demakijażu i odłóż umyty pędzel płasko na czystym ręczniku.

Jak często myć pędzle do makijażu?

Codzienne moczenie pędzli im szkodzi. Zatem jak często je myć, by ich nie zniszczyć, a jednocześnie odpowiednio dbać o higienę? Wszystko zależy od przeznaczenia danego pędzla. Akcesoria dedykowane kosmetykom płynnym lub kremowym, takich jak podkład, krem BB, korektor czy pomadka należy myć częściej. Zanieczyszczenia łatwo przylegają do ich lepkiej powierzchni. W dodatku makijaż zrobiony pędzlem z oblepionym podkładem włosiem wygląda dużo mniej estetycznie. Codziennie przecieraj ich włosie wacikiem nasączonym płynem do demakijażu, a co 2-3 dni zafunduj im porządne czyszczenie. Pędzle, którymi aplikujesz produkty sypkie, czyli puder, cienie, rozświetlacz, brązer czy róż w kamieniu, wystarczy wyczyścić raz w tygodniu.

Sprawdzone produkty do mycia pędzli

Do mycia pędzli możesz stosować delikatny szampon do włosów lub bezzapachowe hipoalergiczne mydło w płynie. Jednak na rynku są dostępne kosmetyki specjalnie przeznaczone do tego celu. To, który wybrać, zależy od rodzaju włosia, z którego wykonane są Twoje pędzle. Jeśli używasz pędzli syntetycznych, wybierz produkt na bazie olejku lub żel, na przykład IBRA Brush Cleaner. Sztuczne włosie jest nieco bardziej odporne na uszkodzenia, więc cięższa, olejowa formuła im nie zaszkodzi, a z pewności doskonale oczyści. Włosie naturalne wymaga delikatniejszego traktowania. Do ich mycia lepiej sprawdzą się lekkie, piankowe konsystencje, które doskonale pozbędą się brudu, jednocześnie nie uszkadzając struktury.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024
pixel