Jak dbać o szczotkę do włosów?

2023-07-31
Jak dbać o szczotkę do włosów?

Dlaczego należy myć szczotkę do włosów?

Kurz, brud, resztki kosmetyków, aż wreszcie sebum i martwe komórki naskórka - to wszystko stanowi doskonałe środowisko do rozwoju bakterii oraz grzybów. Czesząc włosy brudną szczotką, przenosisz wszystkie te zanieczyszczenia nie tylko na pasma, ale także skórę głowy. Może to stać się przyczyną wielu schorzeń, takich jak łojotokowe zapalenie skóry, grzybica, czy łupież. Nie pozostaje to bez znaczenia także dla kondycji kosmyków. Brak odpowiedniej higieny spowoduje, że zaczną się one szybciej przetłuszczać, możesz też zauważyć ich wzmożone wypadanie. Dlatego pamiętaj, że kompleksowe dbanie o włosy to nie tylko stosowanie wysokiej jakości kosmetyków, ale także odpowiednia konserwacja akcesoriów do stylizacji. Regularne mycie szczotki powinno stać się Twoją rutyną, jeśli chcesz mieć piękne, zdrowe pasma.

Jak często czyścić szczotkę do włosów?

To, jak często należy myć szczotkę do włosów, jest uwarunkowane rodzajem materiału, z którego została wykonana, a także takimi czynnikami, jak częstotliwość jej używania oraz to, czy i jakie kosmetyki do stylizacji stosujesz. Podstawowe czyszczenie, które polega na usuwaniu spomiędzy igieł włosów, które wypadły należy wykonywać po każdym szczotkowaniu. Na zgromadzonym u podstawy narzędzia puchu łatwo gromadzą się zanieczyszczenia i kurz, co sprzyja rozwojowi bakterii oraz powstawaniu przykrego zapachu. Oprócz względów higienicznych, mycie akcesoriów do czesania jest ważne również z innego istotnego powodu. Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów. Czyszcząc szczotkę każdego dnia, będziesz w stanie kontrolować, czy ich wypadanie nie wzmaga się. Dokładne mycie akcesoriów do czesania zalecane jest natomiast przynajmniej raz, a w przypadku regularnego stosowania stylizatorów dwa razy w tygodniu.

Czyszczenie szczotki do włosów

Jak wyczyścić szczotkę do włosów?

Czyszczenie szczotki do włosów jest niezwykle proste i zajmuje maksymalnie 5 minut. Aby skutecznie usunąć ze szczotki zaplątane w igiełki włosy i zabrudzenia nie trzeba kupować specjalistycznych kosmetyków. Wystarczy użyć  - pazurek do czyszczenia szczotek i szamponu do włosów. To doskonały moment na wykorzystanie kosmetyków, które nie sprawdziły Ci się do mycia włosów, zwłaszcza tych z mocniejszymi detergentami. Najpierw na sucho wyczesz osadzone na powierzchni szczotki zanieczyszczenia. Zrób to sumiennie, z każdego rzędu igieł po kolei. Mocno splątane włosy usuń za pomocą pęsety lub odetnij nożyczkami. Następnie zwilż szczotkę ciepłą wodą i nanieś szampon. Aby dobrze rozpienić kosmetyk, możesz pomóc sobie szczoteczką do czyszczenia paznokci. Po umyciu szczotki opłucz ją pod bieżącą chłodną wodą i strzep jej nadmiar, a rączkę osusz miękką szmatką. Połóż szczotkę na czystym ręczniku włosiem skierowanym w dół i pozostaw do wyschnięcia.

Jak wyczyścić szczotkę do włosów z dzika?

Szczotki z naturalnego włosia czyści się nieco inaczej niż te wykonane ze sztucznych materiałów. Należy przyłożyć szczególnie dużą wagę do rodzaju stosowanych akcesoriów i kosmetyków. Do usunięcia pozostałych po szczotkowaniu kosmyków i zanieczyszczeń stosuj pazurki do czyszczenia szczotek po stronie, w której ząbki są gęsto rozstawione. Włosie myj w letniej wodzie przy pomocy łagodnego szamponu. Jeśli szczotka posiada drewniany korpus, uważaj, by go nie zamoczyć. Spieniony szampon dokładnie spłucz chłodną wodą, która skutecznie domknie łuski włosia. Aby jeszcze lepiej je wygładzić, nałóż odżywkę. Innym sposobem, który sprawi, że Twoja szczotka z włosów dzika będzie znów czysta, jest umycie jej pianką do golenia. Zawiera ona środki powierzchniowo czynne, które usuną z włosia zanieczyszczenia, a jednocześnie działa niezwykle delikatnie. Na wstępnie oczyszczoną i zmoczoną szczotkę należy równomiernie rozprowadzić piankę i pozostawić na ok. 20 minut. Następnie spłucz ją letnią wodą i zaaplikuj na włosie zmiękczającą odżywkę bez silikonów.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel