Jak działają i do czego służą kosmetyki termoochronne do włosów?

2023-06-27
Jak działają i do czego służą kosmetyki termoochronne do włosów?

Jak działają kosmetyki termoochronne?

Nie każdy może cieszyć się perfekcyjnie ułożonymi włosami po ich naturalnym wyschnięciu. W wielu przypadkach użycie suszarki, lokówki lub prostownicy jest konieczne, by uzyskać nienaganną fryzurę. Nie pozostaje to bez znaczenia dla zdrowia kosmyków. Dlatego przed każdą stylizacją przy użyciu ciepła należy zastosować kosmetyk termoochronny. Po jego zaaplikowaniu na powierzchni włosów tworzy się bariera, chroniąca je przed ciepłem emitowanym przez urządzenie. Zmniejsza ona negatywny wpływ temperatury na kondycję pasm oraz zapobiega powstawaniu uszkodzeń. Zewnętrzne, najbardziej podatne na zniszczenie części kosmyków, czyli ich łuski zostają wygładzone oraz domknięte. Pozwala to zatrzymać nawilżenie wewnątrz włosa, ogranicza puszenie, a także sprawia, że pasma pozostają gładkie i lśniące.

Skuteczny kosmetyk termoochronny - skład

W składzie większości produktów termoochronnych można znaleźć ksylozę. Jest to substancja pochodzenia roślinnego, która aktywuje się w kontakcie z wysoką temperaturą. Pod wpływem wydzielanego przez urządzenie ciepła zaczyna się ona topić, powlekając kosmyki szczelną warstwą zabezpieczającą. Kolejnym istotnym składnikiem takich kosmetyków są sylikony. Stanowią one źródło polimerów, których zadaniem jest natłuszczenie i nawilżenie pasm, tym samym zapobiegając ich przesuszeniu na skutek stylizacji. Wybierając kosmetyk termoochronny, warto także zwrócić uwagę na obecność naturalnych olejków, na przykład jojoba oraz jedwabiu. Lepiej za to unikać produktów, które mają wysoko w składzie wysuszający alkohol.

Sprzęty działające z wysokimi temperaturami

Rodzaje kosmetyków termoochronnych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ochronnych kosmetyków do stylizacji o różnych formułach. Pozwala to dobrać produkt idealny dla posiadaczek każdego typu kosmyków.

Spray termoochronny

Jednymi z najchętniej wybieranych produktów do termoochrony są te w formie sprayu. Wyróżnia je komfortowa aplikacja - wystarczy rozpylić kosmetyk na włosach i gotowe! Trudno przesadzić z jego ilością. Wiele sprayów wykazuje również działanie modelujące, pozwalając na ułożenie luźnych plażowych fal.

Krem termoochronny

Kremy to produkty idealne dla włosów wymagających dociążenia. Ich ogromną zaletą jest możliwość precyzyjnej aplikacji dokładnie w to miejsce, w które chcemy. Mogą wykazywać różne właściwości modelujące - od wygładzania do podkreślania skrętu.

Serum termoochronne

Kosmetyk idealny do zabezpieczania końcówek, ale z powodzeniem można stosować go na całej długości włosów, zostawiając kilkucentymetrowy odstęp od skóry głowy. Sprawia, że pasma stają się gładkie, lśniące i miłe w dotyku. Serum zapobiega również puszeniu się kosmyków.

Jak wybrać odpowiedni produkt termoochronny?

Włosom cienkim i delikatnym dedykowane są kosmetyki w formie sprayu. Lekka mgiełka nie obciąży ich ani nie przetłuści, a wręcz może dodać objętości, odbijając pasma u nasady. Z kolei pasma suche i zniszczone potrzebują dużej dawki nawilżenia. Warto zatem sięgnąć po bogate kremowe konsystencje. Równie dobrze sprawdzą się olejki. Posiadaczki niesfornych kosmyków powinny sięgnąć po termoochronne serum. Już jego niewielka ilość jest w stanie zniwelować puszenie, zamieniając pasma w lśniącą taflę.

Kosmetyki termoochronne - sposób użycia

Aby w pełni skorzystać z właściwości kosmetyków do termoochrony, trzeba stosować je w odpowiedni sposób. Nie wolno zapominać, że suszarka również emituje ciepło. Wydzielany przez nią silny strumień ciepłego powietrza może powodować mikrouszkodzenia w strukturze kosmyków, a także wzmagać utratę nawilżenia. Dlatego przed każdym suszeniem trzeba zastosować termoochronę. Jeśli następnie przechodzisz do prostowania lub suszenia, warto produkt reaplikować, zwłaszcza jeśli był to spray. Kosmetyki w takiej formie należy równomiernie rozpylić na powierzchni pasm. Jeśli stosujesz krem lub serum, to najpierw rozprowadź jego porcję w dłoniach, a następnie dokładnie wetrzyj we włosy.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel