Jak perfekcyjnie przyciąć końcówki lub grzywkę domowymi sposobami?
Zmiana fryzury w domowym zaciszu może być prosta i efektowna, pod warunkiem że dysponujesz odpowiednimi narzędziami. Absolutną podstawę stanowią wysokiej klasy nożyczki fryzjerskie. Muszą być ostre, lekkie i dobrze leżeć w dłoni. Za ich pomocą perfekcyjnie przytniesz końcówki i wyrównasz grzywkę. Ważna jest też oczywiście technika, jak również kilka przydatnych gadżetów, które zagwarantują precyzję cięcia, pozwalając na odświeżenie fryzury, jak i bardziej radykalne zmiany. Z tego artykułu dowiesz się, jakie narzędzia są niezbędne w domowym salonie fryzjerskim oraz jak ich używać, by osiągnąć oczekiwane rezultaty.
Samodzielne podcinanie włosów - niezbędnik
Decydujesz się na samodzielne skrócenie włosów lub podcięcie grzywki? Upewnij się, że masz pod ręką kilka podstawowych narzędzi i akcesoriów fryzjerskich, które pozwolą Ci osiągnąć oczekiwane rezultaty.
Nożyczki
Profesjonalne nożyczki fryzjerskie to klucz do udanego cięcia. Wysokiej jakości ostrze szybko i pewnie ścina pasma, nie naruszając ich struktury oraz zapobiegając rozdwajaniu się końcówek. Wykonane są one zazwyczaj ze stali nierdzewnej, która charakteryzuje się trwałością i odpornością na korozję.
Grzebień
Warto zaopatrzyć się w grzebień fryzjerski zakończony szpikulcem, który ułatwia precyzyjne wyznaczenie przedziałka oraz dzielenie włosów na sekcje. Zwróć także uwagę na rozstaw zębów. Wybierz taki, który skutecznie rozczesze Twoje pasma, nie wyrywając ich.
Lusterko
A najlepiej dwa. Jedno ustaw naprzeciwko siebie a za pomocą drugiego co jakiś czas kontroluj to, jak Twoja fryzura wygląda od tyłu.
Dodatkowe akcesoria
Profesjonalne klipsy czy peleryna fryzjerska mogą ułatwić Ci strzyżenie i zapewnić komfort pracy. Nie są jednak koniecznością. Klipsy bez problemu zastąpisz dobrze trzymającymi włosy spinkami, a pelerynę dużym ręcznikiem.
Jak skutecznie i równo podciąć końcówki?
Przed przystąpieniem do podcinania włosów umyj je i dokładnie wysusz. Niektórzy preferują ścinanie mokrych pasm, gdyż są one cięższe, a w rezultacie bardziej posłuszne i łatwiej się z nimi pracuje. Jednak po wyschnięciu może okazać się, że linia cięcia nie jest równa. Lepszą metodą jest wysuszenia, a następnie wyprostowanie włosów, by były one gładkie. Następnie wyznacz przedziałek dokładnie na środku głowy, dzieląc włosy na dwie części i zaczesz je do przodu. Staraj się trzymać głowę nieruchomo i szybkimi, pewnymi ruchami przytnij końcówki na długości ok. 5 milimetrów. Jeśli Twoje pasma wymagają bardziej diametralnej zmiany, wypróbuj inną metodę. Wyprostowane włosy zepnij w gładki kucyk tuż przy karku i zawiąż na nim drugą gumkę w miejscu, w którym chcesz, by kończyły się Twoje włosy. Płynnym ruchem zetnij wszystko, co znajduje się poniżej gumki, a następnie rozpuść włosy i zaczesz je do przodu, by skorygować ewentualne nierówności.
Podcinanie grzywki w domu
Jeśli jesteś posiadaczką grzywki, to z pewnością wiesz, że trzeba ją regularnie podcinać, by zachowała swój kształt i dobrze się układała. W tym celu nie musisz umawiać się na wizytę w salonie fryzjerskim. Zaopatrz się z profesjonalne nożyczki i zrób to samodzielnie. Grzywkę przed podcięciem zawsze należy umyć i wysuszyć. Mokre włosy są cięższe, więc po wysuszeniu efekt cięcia może diametralnie różnić się od oczekiwanego. Wymodeluj włosy tak jak zwykle, a na koniec dokładnie rozczesz grzywkę grzebieniem o wąsko rozstawionych ząbkach. Cięcie zacznij wykonywać od środka, kierując się najpierw w stronę jednego, a później drugiego ucha. Nie podcinaj grzywki zbyt mocno. Zostaw sobie kilkumilimetrowy margines błędu, by móc w razie potrzeby wyrównać pasma.
Jak obciąć grzywkę na półokrągło?
Marzy Ci się półokrągła grzywka lub niezwykle modna teraz curtain bang? Podpowiemy, jak zrobić je domowym sposobem. Umyte, wysuszone i wygładzone włosy podziel na dwie części, wykonując poziomy półokrągły przedziałek. Przednia część, przeznaczona na grzywkę powinna być dwu- lub nawet trzykrotnie mniej gęsta. Tylną część możesz związać w kitkę, by Ci nie przeszkadzała. Wydzielone włosy zaczesz do przodu i delikatnie zbierz do środka twarzy. Trzymając pasma między palcami, wykonaj pojedyncze cięcie nieco poniżej brwi. Po rozpuszczeniu grzywka powinna być dłuższa po bokach i stopniowo skracać się ku środkowi. Jeśli wyszła ona zbyt gęsta, podziel ją na dwie warstwy i wycieniuj każdą z nich, wykonując szybkie krótkie cięcia ostrzem skierowanym ku górze. Podobnie możesz zrobić curtain bang, jednak cięcie wykonaj dużo niżej - na wysokości czubka nosa lub linii żuchwy. Następnie wyznacz prosty przedziałek na środku i wystopniuj grzywkę.