Jak wybrać idealną maszynkę do strzyżenia? Przewodnik dla początkujących.

2023-09-28
Jak wybrać idealną maszynkę do strzyżenia? Przewodnik dla początkujących.

Wybór maszynki do strzyżenia - parametry

Na rynku dostępnych jest wiele maszynek, różniących się sposobem działania oraz właściwościami, które mają duży wpływ na efekt strzyżenia. Parametry, na które należy zwrócić szczególną uwagę to:

- rodzaj zasilania - na rynku wciąż dostępne są maszynki zasilane przewodowo, jednak większość nowoczesnych urządzeń jest wyposażonych w akumulatory. Znacznie zwiększają one zakres ruchu i komfort użytkowania.

- czas ładowania i pracy urządzenia - decydując się na maszynkę zasilaną akumulatorowo upewnij się, że czas jej pracy pozwala na wykonanie strzyżenia bez konieczności robienia przerwy na ładowanie.

- ostrze - jednym z podstawowych parametrów jest materiał, z którego zostało wykonane. Przydatna jest także możliwość regulacji jego długości.

- dodatkowe funkcje i akcesoria - niektóre maszynki do strzyżenia włosów zostały wyposażone w zwiększające ich funkcjonalność opcje oraz akcesoria, np. nasadki.

Jaki rodzaj zasilania jest najlepszy?

Jedną z najważniejszych cech maszynki jest rodzaj zasilania. Na rynku dostępne są te zasilane przewodowo, jak również akumulatorowe i akumulatorowo-przewodowe. Tradycyjne modele wymagają podłączenia do prądu. Zapewnia to stabilną pracę urządzenia oraz jego gotowość do użytku w każdym momencie, jednak znacznie ogranicza swobodę ruchów. Akumulatorowa maszynka do włosów działa bezprzewodowo. Jeśli masz gęste włosy lub chcesz za jednym zamachem przystrzyc zarówno włosy na głowie, jak i zarost wybierz tę o jak największej pojemności baterii. Czas pracy poszczególnych modeli wynosi od 40 do nawet 100 minut, a te najnowocześniejsze często posiadają funkcję szybkiego ładowania. Rozwiązaniem łączącym zalety obu wymienionych rodzajów urządzeń są maszynki do włosów akumulatorowo-przewodowa. Mogą one działać zarówno bezprzewodowo jak i podłączone do prądu.

Regulacja długości ostrzy

Regulowana długość strzyżenia

Jeśli lubisz zmieniać długość i kształt fryzury lub maszynka ma Ci służyć nie tylko do strzyżenia włosów, ale także zarostu wybierze model posiadający kilkustopniową regulację długości ostrzy. Jest ona możliwa za pomocą dźwigni, a także poprzez założenie na ostrza specjalnych nakładek. Zakres regulacji ostrza umożliwia ustawienie długości cięcia od 0,5 do 3 mm, a przy użyciu nasadki do nawet 16 mm. Pod względem wymiarów ostrza różnią się również szerokością. Im szersze, tym strzyżenie będzie szybsze. Optymalnym wyborem będzie jednak maszynka z ostrzem o szerokości ok. 40 mm. Praca z nią przebiegnie komfortowo i sprawnie, a jednocześnie zachowana zostanie precyzja cięcia.

Maszynki do strzyżenia - materiał wykonania

Sekret długowieczności maszynki do strzyżenia leży w materiałach, z których została wykonana - zarówno jej korpus, jak i ostrza. Większość modeli posiada obudowę z plastiku. Im wyższej klasy urządzenie, tym lepszej jest on jakości. Na rynku dostępne są także maszynki stalowe. Są one bardziej odporne na uszkodzenia, ale jednocześnie odczuwalnie cięższe, co może wpływać na komfort pracy. Ostrza natomiast mogą być ceramiczne, tytanowe, wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium. Aluminiowe są najtańsze, jednak najszybciej się tępią. Najtrwalsze będą te ceramiczne oraz tytanowe, zwłaszcza jeśli wzmocnione zostały powłoką węglową.

Akcesoria do maszynki

Większość producentów maszynek sprzedaje je z przynajmniej dwiema nasadkami, umożliwiającymi wykonanie różnych rodzajów cięcia. Często można je także dokupić - pojedynczo lub w komplecie. Jeśli wybrane przez Ciebie urządzenie jest zasilane akumulatorowo, sprawdź, czy na rynku dostępna jest dedykowana jej stacja ładująca. Jest znacznie bardziej funkcjonalna niż klasyczna ładowarka i sprawi, że Twoja maszynka będzie zawsze gotowa do użycia. Przydatnym gadżetem są także specjalne silikonowe gumki zakładane na korpus. Sprawiają one, że urządzenie pewniej leży w dłoni i nie wyślizguje się w trakcie strzyżenia.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel