Jaką wybrać lokówkę do włosów - praktyczny poradnik

2023-06-28
Jaką wybrać lokówkę do włosów - praktyczny poradnik

Bujne loki i hollywoodzkie fale to prawdziwe trendy stylizacyjne ostatnich czasów. Marzenia o nich pomoże spełnić odpowiednio dobrana lokówka. Nowoczesne urządzenia renomowanych producentów są w stanie wyczarować wyraźny trwały skręt nawet na prostych i opornych na stylizację włosach. Są funkcjonalne, łatwe w obsłudze, a dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii bezpieczne dla kondycji kosmyków. W dodatku na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów oraz modeli, że każda fanka loków i fal będzie w stanie uzyskać za ich pomocą swoją wymarzoną fryzurę - od ciasno zawiniętych sprężynek po romantyczne fale.

Podstawowe lokówki dostępne na rynku

Choć producenci urządzeń do stylizacji włosów regularnie wypuszczają nowe modele, to klasyczne lokówki nadal cieszą się ogromną popularnością.

Tradycyjne lokówki

Ich cechą charakterystyczną jest klips, służący do przytrzymywania kręconego pasma. Stanowi on integralną część wałka, mogącego mieć od 15 do nawet 38 mm średnicy. Węższe lokówki pozwalają uformować drobne sprężynki, optycznie dodające włosom objętości. Te o większej średnicy umożliwiają stworzenie luźniejszego skrętu, a także komfortową stylizację grzywki.

Lokówki stożkowe

Wyposażone są w zwężający się ku wierzchołkowi wałek, umożliwiający wyczarowanie niezwykle naturalnie wyglądających loków o średnicy większej u nasady, a mniejszej przy końcówkach. Nie posiadają one klipsa, co niweluje problem nieestetycznego odcisku, ale ich używanie wymaga wprawy.

Lokówka do włosów

Inne rodzaje lokówek

Oprócz znanych od dawna rodzajów lokówek, na rynku znaleźć można także nowoczesne urządzenia, ułatwiające układanie fryzury.

Lokówki automatyczne

To rozwiązanie idealne dla osób, które cenią sobie szybką i komfortową stylizację. Lokówki automatyczne same nawijają włosy na wałek, a po upływie odpowiedniego czasu uwalniają zakręcony kosmyk. Stworzone za ich pomocą skręt jest trwały i regularny. Takie lokówki są niezwykle bezpieczne, gdyż zabudowany element grzewczy do minimum ogranicza ryzyko oparzenia.

Suszarko-lokówki

To dwufunkcyjne urządzenie pozwala skrócić czas spędzany na modelowaniu fryzury. Dzięki niemu jednocześnie wysuszysz włosy i nadasz im oczekiwany kształt. Funkcję modelującą spełnia tutaj nadmuch powietrza, stanowiący bezpieczną alternatywę dla nagrzanego wałka. Co prawda nie pozwala na uzyskanie ciasno skręconych loczków, ale za jego pomocą z powodzeniem pofalujesz pasma i uniesiesz je u nasady.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokówki?

Lokówki różnią się między sobą nie tylko rodzajem czy średnicą. Dokonując zakupu, zwróć uwagę na powłokę pokrywającą wałek. Popularnym wyborem jest lokówka ceramiczna. Nagrzewa się ona równomiernie i jest bezpieczna dla kondycji kosmyków. Droższe modele mogą mieć wałki pokryte warstwą teflonową, tytanową albo turmalinową. Takie lokówki są wyjątkowo trwałe, a turmaliny wykazują właściwości domykające łuski włosowe, zabezpieczając je przed zniszczeniem. Kolejną ważną kwestią jest regulacja temperatury. Zwłaszcza cienkie włosy są podatne na stylizację ciepłem, można je skutecznie zakręcić nawet lekko rozgrzanym urządzeniem. Grube, gęste pasma wymagają natomiast zastosowania w wyższej temperatury. Nowoczesne modele lokówek posiadają zakres nagrzewania od 120 nawet do 230°C. Warto także zwrócić uwagę na długość kabla. Urządzenia z długim przewodem można użytkować w dowolnym miejscu, nie tylko w pobliżu gniazdka. Zwiększają one również zakres ruchu, co pozwala na komfortowe użytkowanie lokówki.

Dodatkowe funkcje lokówki

W nowoczesnych lokówkach znaleźć można wiele funkcji, które znacznie ułatwiają stylizację i sprawiają, że jest ona bezpieczna dla kondycji kosmyków. Jedną z najbardziej pożądanych jest jonizacja. Zdecydować się na nią powinny zwłaszcza posiadaczki cienkich, podatnych na uszkodzenia kosmyków. Jony ujemne przeciwdziałają otwieraniu się łusek włosowych nawet w wysokiej temperaturze. Zapobiega to utracie przez pasma nawilżenia, sprawia, że pozostają one gładkie i pełne blasku, nie elektryzują się, ani nie puszą. Na bezpieczeństwo znacząco wpływa funkcja automatycznego wyłączania. Jeśli czujnik wykryje, że od dłuższego czasu (zazwyczaj jest to 90 minut) nikt nie korzysta z urządzenia, zostaje ono wyłączone. Niweluje to ryzyko pożaru, a także ogranicza niepotrzebne zużycie energii elektrycznej. W suszarko-lokówkach natomiast plastikowym igiełkom często towarzyszy naturalne włosie, na przykład to z dzika. Przeciwdziała ono elektryzowaniu się kosmyków, a także pełni rolę amortyzatora pomiędzy skórą głowy a ciepłą powierzchnią lokówki, zapobiegając oparzeniom.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel