Kosmetyki do włosów dla dzieci - mit czy konieczność?

2023-10-31
Kosmetyki do włosów dla dzieci - mit czy konieczność?

Chcąc zadbać o swoje pociechy, rodzice skupiają się nie tylko na ich rozwoju czy sposobie żywienia, ale także pielęgnacji ich skóry i włosów. To istotny element codziennej rutyny. Często zastanawiają się oni nad tym, czy warto wybierać dedykowane kosmetyki dla dzieci. Czy naprawdę różnią się one od tych, których używamy na co dzień, czy to tylko marketingowy chwyt producentów? Pielęgnacja włosów maluchów jest tematem, który budzi wiele pytań. Bez wątpienia dziecięce kosmyki są cienkie i delikatne, więc chociażby z tego powodu należy zwrócić baczną uwagę na składy aplikowanych na nie szamponów czy odżywek. Jak zatem skomponować idealny plan pielęgnacji włosów Twojej pociechy? Podpowiadamy!

Czy specjalne kosmetyki dla dzieci to konieczność?

Nie ulega wątpliwości, że dzieci, zwłaszcza te najmłodsze mają wyjątkowe potrzeby pielęgnacyjne. Skóra głowy niemowląt jest wrażliwa, wymaga zatem specjalnej opieki. Z biegiem czasu włosy maluchów rosną, mogą zatem zacząć się kołtunić. Specjalne kosmetyki dla dzieci są w stanie rozwiązać tego rodzaju problemy. Nie są one zatem jedynie wynalazkiem producentów, ale mogą skutecznie pomóc zadbać o delikatne włosy maluchów. Jednak zdarzają się sytuacje, w których zwykły, łagodny szampon również okazuje się wystarczający, zwłaszcza jeśli dziecko nie ma skłonności do problemów skórnych czy alergii. Ostateczna decyzja o doborze pielęgnacji zależy zatem od indywidualnych potrzeb. Ważne jest, aby zwracać uwagę na składy i unikać produktów zawierających potencjalnie drażniące substancje.

Na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyki do pielęgnacji włosów dzieci?

Skóra głowy i włosy dzieci są znacznie delikatniejsze i wrażliwsze niż u dorosłych. Dlatego stosowanie dedykowanych im kosmetyków może okazać się korzystne. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając produkty do pielęgnacji dla dzieci?

Hipoalergiczność

Dedykowane dzieciom kosmetyki do włosów są zazwyczaj hipoalergiczne, co oznacza, że zawierają mniej potencjalnie drażniących składników, co jest szczególnie ważne dla wrażliwej skóry głowy dziecka. Nie należy stosować do jej mycia szamponów zawierających SLS czy parabeny, mogące wywoływać podrażnienia.

Minimalistyczne naturalne składy

Produkty przeznaczone dla dzieci zazwyczaj charakteryzują się prostymi składami. Zazwyczaj zawierają one naturalne składniki, takie jak lekkie olejki, aloes, ekstrakty roślinne i witaminy. Są zatem łagodne dla skóry dziecka i jednocześnie dostarczają wartościowych substancji odżywczych.

Łatwa aplikacja

Maluchy często nie przepadają za myciem i pielęgnacją włosów. Dlatego warto wybierać kosmetyki, których aplikacja jest prosta i szybka. Dobrze sprawdzają się tutaj takie formuły jak pianka, czy odżywki w sprayu.

Mycie włosów dziecka

Szampony do włosów dla dzieci

Pierwszym i najważniejszym kryterium, którym należy kierować się, wybierając szampon dla dzieci, jest jego delikatność i hipoalergiczność. Składniki w kosmetykach przeznaczonych dla najmłodszych są dobrane tak, aby nie podrażnić wrażliwej skóry głowy i nie powodować alergii. Zwracaj uwagę na etykiety z oznaczeniami "dla dzieci" lub "hypoallergenic". Takie szampony charakteryzują się delikatnymi formułami, które nie szczypią nawet po dostaniu się do oczu.  Warto wybierać produkty dopasowane do wieku i potrzeb włosów dziecka, unikając jednocześnie substancji drażniących i alergenów. Szampony dla dzieci są dostępne w wielu różnych wariantach, co pozwala rodzicom wybrać ten, który najlepiej spełnia potrzeby ich pociechy. Często mają też ciekawe zapachy, uprzyjemniające codzienne mycie.

Balsamy i odżywki do włosów dla dzieci

W każdej pielęgnacyjnej rutynie musi znaleźć się miejsce dla takich produktów, jak odżywki i balsamy. Dostarczają one włosom nawilżenia i zabezpieczają je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak słońce czy wiatr. W dodatku ułatwiają rozczesywanie kołtunów, które często pojawiają się na dziecięcych włosach, stanowiąc nie lada problem. Kupując odżywkę lub balsam do włosów dla swojego dziecka, wybieraj produkty o delikatnych, naturalnych formułach. Unikaj kosmetyków, które mogą zawierać drażniące substancje, takie jak parabeny. I pamiętaj o odpowiedniej aplikacji odżywki. Każdorazowo nakładaj niewielką ilość kosmetyku na wilgotne włosy w odległości kilku centymetrów od skóry głowy. Delikatnie wmasuj produkt we włosy, by rozprowadzić go równomiernie aż po same końce. Zgodnie z zaleceniami producenta odczekaj kilka minut, a następnie dokładnie spłucz odżywkę ciepłą, lecz nie gorącą wodą. Ten sposób sprawi, że pielęgnacja włosów Twojego dziecka przebiegnie bez większych problemów.

pixel