Najczęściej popełniane błędy podczas domowego farbowania włosów

2023-08-24
Najczęściej popełniane błędy podczas domowego farbowania włosów

Najczęściej popełniane błędy podczas domowego farbowania włosów

Współczesne kosmetyki do koloryzacji pozwalają osiągnąć oczekiwany rezultat w domowym zaciszu. Dobrej jakości farba do włosów skutecznie pokrywa nawet siwe pasma, a dzięki zawartości składników pielęgnacyjnych nie wpływa negatywnie na ich kondycję. Mimo wszystko należy pamiętać, że jest to zabieg chemiczny, dość mocno ingerujący w strukturę kosmyków. Nieodpowiednia aplikacja kosmetyku lub niestosowanie się do zaleceń producenta dotyczących czasu trzymania farby na włosach mogą im poważnie zaszkodzić. Przed przystąpieniem do koloryzacji należy zatem odpowiednio się do niej przygotować. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas domowego farbowania.

Nieodpowiednie przygotowanie się do zabiegu

Czytanie dołączonej do opakowania ulotki wydaje się być absolutnie oczywistym etapem koloryzacji, jednak faktem jest, że wiele osób go pomija. Wszak zmieszanie farby z utleniaczem nie może być niczym trudnym, prawda? Nic bardziej mylnego! Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów produktów koloryzujących od różnych producentów i każdy z nich wymaga innych proporcji, sposobu aplikacji czy zalecanego czasu trzymania gotowej mieszanki na włosach. Dlatego zawsze czytaj instrukcję. Co więcej, przed jej nałożeniem konieczne jest wykonanie próby uczuleniowej, nawet jeśli aplikowany kosmetyk jest Ci doskonale znany. Produkty do koloryzacji mogą wywoływać alergie, a także prowadzić do wystąpienia trudnych do wyleczenia problemów z włosami i skórą głowy. Przed pokryciem kosmyków farbą nałóż jej niewielką ilość w zgięciu łokcia. Odczekaj 15 minut, a następnie dokładnie spłucz. Jeśli w ciągu 48 godzin zauważysz pojawienie się wysypki, świąd lub pieczenie zrezygnuj z koloryzacji.

Rozrobiona farba do włosów

Niedokładne lub zbyt wczesne rozrobienie farby

Przygotowanie mieszanki koloryzującej polega na połączeniu kremu koloryzującego z utleniaczem w taki sposób, by powstała gładka masa o pozbawionej grudek konsystencji. Jeśli opakowanie farby przeznaczone jest do więcej niż jednego zabiegu, składniki te należy precyzyjnie odmierzyć. Proporcje są tutaj bardzo istotne, dlatego nigdy nie dodawaj utleniacza do farby „na oko”. Nie bez znaczenia są także akcesoria stosowane do rozmieszania farby. Utleniacz może wchodzić w reakcję z metalowymi przedmiotami, dlatego należy rozrabiać go z kremem koloryzującym w plastikowej, szklanej lub ceramicznej miseczce. Do mieszania użyj płaskiego pędzelka z plastikowym trzonkiem. Przygotowaną mieszankę od razu aplikuj na włosy, gdyż po przygotowaniu zaczyna się ona szybko utleniać, tracąc swoje właściwości. Jeśli farbujesz najpierw odrost, a później całe włosy przygotuj mieszankę koloryzującą w dwóch etapach.

Farbowanie zniszczonych, porowatych włosów

Nawet jeśli farba zawiera składniki odżywiające włosy, nigdy nie należy traktować koloryzacji jako zabiegu pielęgnacyjnego. Po farbowaniu kosmyki stają się lśniące i wygładzone, ale jeśli wcześniej były mocno zniszczone, to efekt utrzyma się tylko przez chwilę. Przesuszone pasma o wysokiej porowatości podczas zabiegu są narażone na kolejne zniszczenia. Co więcej, ich łuski nie otulają szczelnie rdzenia włosa, więc nowy kolor dość szybko może zmatowieć i nierównomiernie się wypłukać. Jeśli Twoje włosy nie są w najlepszym stanie, a koniecznie chcesz je zafarbować, przed zabiegiem zadbaj o ich kondycję. Podetnij zniszczone końcówki i do minimum ogranicz stylizację przy pomocy ciepła. Na kilka tygodni przed farbowaniem wprowadź do codziennej pielęgnacji regenerujące odżywki i maski, regularnie olejuj włosy i zacznij stosować silikonowe serum, które zabezpieczy końcówki.

Niedokładne nakładanie farby

Wyraźne przejście pomiędzy zafarbowanym odrostem a resztą włosów lub prześwity naturalnego koloru to problemy, które są Ci dobrze znane? Ich przyczyną jest niedokładna aplikacja produktu. Aby im zapobiec, przed zabiegiem należy dokładnie rozczesać kosmyki. Następnie podziel je na wąskie sekcje, tym więcej, im gęstsze masz włosy. Dokładnie aplikuj farbę na poszczególne pasma płaskim pędzelkiem. Proces jej rozprowadzania powinien trwać ok. 15 minut.  W trudno dostępnych zakamarkach, takich jak miejsca za uszami możesz pomóc sobie nieużywaną szczoteczką do zębów. Sprawdzi się ona także do aplikacji produktu na skroniach lub przy karku. Zanim całkowicie spłuczesz farbę, lekko zwilż włosy i spień produkt. Pozwoli to dotrzeć pigmentowi do miejsc, które mogłaś omyłkowo pominąć. Dopiero po kilku minutach dokładnie wypłucz kosmyki do czasy gdy woda będzie całkowicie przeźroczysta. Bezwzględnie przestrzegaj czasu trzymania farby na włosach wyznaczonego przez producenta. Jeśli zmyjesz ją zbyt szybko, kolor będzie mało wyrazisty i nietrwały, natomiast przetrzymanie kosmetyku może uwrażliwić  włosy.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel