Najlepsze techniki szczotkowania dla zdrowych, lśniących włosów

2024-01-31
Najlepsze techniki szczotkowania dla zdrowych, lśniących włosów

Piękne, zdrowe, zadbane włosy to marzenie wielu kobiet. Aby takie były należy pamiętać nie tylko o regularnych wizytach w salonie fryzjerskim czy doskonale dobranych do potrzeb pasm kosmetykach, ale także odpowiedniej pielęgnacji ich na co dzień. Szczotka do włosów to narzędzie, po które sięgasz każdego dnia. Jeśli będzie ona wykonana z dobrej jakości materiału, z powodzeniem posłuży Ci przez wiele lat, a w parze z prawidłową techniką szczotkowania pozwoli zadbać o kondycję włosów.

Wybór odpowiedniej szczotki do włosów

Dostępne na rynku szczotki do włosów różnią się kształtem, wielkością, typem włosia i materiałem, z którego zostały wykonane. Bez względu na to, na jaki model się zdecydujesz, koniecznie zwróć uwagę, by wypustki były gładkie, delikatnie zaokrąglone. Tylko takie nie będą szarpały włosów ani kaleczyły skóry głowy. Reszta zależy od rodzaju i potrzeb Twoich włosów. Do rozczesywania najlepiej nadają się szczotki płaskie. Wygodnie leżą w dłoni, pozwalając na wykonywanie płynnych ruchów. Te wąskie, o miękkich elastycznych wypustkach świetnie zadbają o cienkie, delikatne włosy. Jeśli jesteś posiadaczką grubych, gęstych pasm wybierz akcesorium o większej główce, mające nieco sztywniejsze wypustki. Do szczotkowania sprawdzi się też szczotka z naturalnym włosiem, na przykład z dzika. Budulcem szczeciny dzika, podobnie jak ludzkich włosów jest keratyna. Dzięki temu wykonane z niej narzędzie wygładza włosy, sprawia, że stają się lśniące i zapobiega puszeniu.

Kiedy szczotkować włosy?

Regularne szczotkowanie włosów zapobiega kołtunieniu się, a jeśli jest wykonywane starannie, bez pominięcia masażu skóry głowy stymuluje ono cebulki do pracy, sprzyjające zdrowemu wzrostowi włosów. Jednocześnie wykonywane zbyt często może podrażniać skórę oraz powodować puszenie się włosów. Zatem jak często szczotkować włosy, by im nie zaszkodzić? Oczywiście wszystko zależy od ich potrzeb i tendencji do kołtunienia się, ale najlepiej robić to dwa razy dziennie - rano i przed pójściem spać, ewentualnie z jedną poprawką fryzury w ciągu dnia. Pamiętaj, że częstotliwość szczotkowania powinna być uzależniona od typu włosów. Jeśli masz kręcone włosy, rozczesuj je tylko na chwilę przed umyciem i ogranicz szczotkowanie w ciągu dnia, by nie utracić ich naturalnego skrętu. Bez względu na rodzaj włosów unikaj szczotkowania, gdy są mokre. Wtedy pasma są najbardziej podatne na uszkodzenia. Przed przystąpieniem do rozczesywania odciśnij nadmiar wody ręcznikiem, a następnie wstępnie podsusz włosy suszarką.

Szczotkowanie włosów

Najlepsze techniki szczotkowania włosów

Szczotkowanie to czynność, którą wykonujesz każdego dnia. Ale czy zwracasz uwagę na odpowiednią technikę? Jest ona niezwykle ważna, by móc cieszyć się zdrowymi, lśniącymi włosami. Podstawowa zasada mówi o tym, by unikać szczotkowania długimi ruchami od góry do dołu pasm. Lepiej zacznij od rozczesania końcówek i stopniowo przesuwaj się w kierunku nasady włosów. Pozwoli to rozplątać włosy bez ich ciągnięcia i wyrywania. Pamiętaj, by dokładnie rozczesać także spodnią warstwę włosów. W tym celu pochyl głowę w dół i wyczesz włosy przy karku i uszach. Jeśli chcesz dodatkowo pobudzić cebulki do pracy, jako jeden z ostatnich etapów wykonaj masaż skóry głowy. Możesz to zrobić tą samą szczotką lub użyć specjalnej okrągłej silikonowej szczoteczki przeznaczonej do masażu skóry głowy. Na koniec wygładź rozczesane już pasma, przesuwając szczotkę od nasady po końcówki płynnymi ruchami.

Jak rozczesać kołtuny?

Kołtuny nie zawsze świadczą o zaniedbaniu. Jeśli masz włosy podatne na plątanie, mogą one pojawiać się na skutek ekspozycji na silny wiatr lub pocierania o szalik. Ich rozczesywanie zapewne kojarzy Ci się niezbyt przyjemnie. Jeśli jednak zrobisz to w odpowiedni sposób, możesz uniknąć bólu i wyrywania włosów. Przede wszystkim zaopatrz się w grzebień o szeroko rozstawionych zębach zakończony szpikulcem, szczotkę do rozczesywania i dużą dozę cierpliwości. Rozczesywanie kołtunów zajmie trochę czasu. Przydadzą się także odżywka lub olejek, które zapewnią narzędziu poślizg. Szarpanie kołtuna na suchych włosach może je zniszczyć, a nawet wyrwać. Zaaplikuj kosmetyk i odczekaj kilka minut. Następnie delikatnie rozluźnij kołtun palcami. Gdy będzie on mniej zbity, wydziel z niego pojedyncze pasma za pomocą szpikulca. Odseparowane partie włosów powoli rozczesuj grzebieniem - zacznij od końcówek i przesuwaj narzędzie ku nasadzie. Po rozplątaniu kołtuna dokładnie wyszczotkuj włosy. I pamiętaj, by w wietrznych warunkach nosić włosy spięte, co zapobiega ich plątaniu się.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel