Ochrona włosów przed słońcem - przygotuj kosmetyczkę na lato

2024-04-29
Ochrona włosów przed słońcem - przygotuj kosmetyczkę na lato

Częsta i długotrwała ekspozycja na słońce może mieć negatywne konsekwencje. Na pewno wiesz, jak ważna jest fotoprotekcja skóry, ale czy pamiętasz również, by chronić swoje włosy? W letnich miesiącach SPF do włosów to konieczność! Promieniowanie słoneczne uszkadza główny budulec pasm, jakim są proteiny, sprawiając, że stają się one osłabione, suche oraz łamliwe. Możesz zauważyć także spotęgowaną tendencję do puszenia się czy blaknięcie koloru. Co prawda pigmenty zawarte w ciemnych włosach są bardziej odporne niż te w jasnych, jednak podczas słonecznych dni należy zadbać wyjątkowo o każdy rodzaj pasm. Pomogą Ci w tym specjalne kosmetyki do włosów z filtrem UV.

Jak słońce wpływa na kondycję włosów?

Działanie promieniowania UV przynosi dostrzegalne zmiany w wyglądzie i kondycji włosów, powodując utlenianie się melaniny, czyli pigmentu. W rezultacie kolor traci na intensywności, płowieje, a włosy stają się matowe. Dodatkowo nadmierna ekspozycja na słońce powoduje rozchylenie łusek włosowych, na skutek czego jego promienie docierają aż do kory włosów, wyrządzając szkody w ich wnętrzu. Pasma stają się kruche, podatne na uszkodzenia mechaniczne, a ze względu na osłabienie cebulek mogą nawet zacząć wypadać. A przecież lato to nie tylko kąpiele słoneczne, ale również te w wodzie. Zwłaszcza słona morska woda może szkodzić włosom, wysuszając je. Dlatego tak ważne jest wdrożenie specjalnej pielęgnacji, dzięki której Twoje włosy przetrwają wakacje bez utraty zdrowia i pięknego wyglądu.

Skuteczna ochrona włosów przed słońcem

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie włosów przed negatywnym działaniem promieni UV jest noszenie nakrycia głowy oraz unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce. Jednak niemożliwym jest ciągłe przebywanie w cieniu ani ukrycie wszystkich włosów pod kapeluszem. Zatem koniecznie zaopatrz się w kosmetyki o działaniu przeciwsłonecznym. Najwygodniejsze są te w postaci sprayu. Mgiełkę z filtrem UV możesz mieć zawsze w torebce i stosować ją za każdym razem, gdy Twoje włosy będą tego potrzebować - w trakcie długiego przebywania na plaży lub po wyjściu z wody. Produkty tego rodzaju charakteryzują się lekką formułą, która nie obciąża włosów, nawet podczas reaplikacji. Mgiełki zawierające fotostabilne filtry UVA i UVB zapewniają włosom szeroką ochronę - przed słońcem, gorącym letnim powietrzem, a także słoną wodą morską.

Ochrona włosów przed słońcem

Szampon z filtrem UV

Latem warto nieco zmodyfikować swoją rutynę pielęgnacyjną, zastępując stosowane do tej pory kosmetyki takimi, które zawierają filtry przeciwsłoneczne. Zmianę zacznij już na etapie mycia. W asortymencie sklepu internetowego Loki Koki znajdziesz szampon z filtrem UV marki Joanna. To produkt dedykowany włosom farbowanym, więc oprócz fotoprotekcji gwarantuje on również przedłużenie intensywności koloru. Kosmetyk ten łagodnie oczyszcza włosy i skórę głowy, a także nadaje im połysk. Aby kompleksowo zadbać o włosy latem, szampon uzupełnij odżywką, na przykład Artego Good Society Beauty Sun 30. Zawiera ona ekstrakt z róży skalnej, która chroni włosy przed promieniowaniem UVA, UVB, światłem niebieskim i zanieczyszczeniami. W dodatku dyscyplinuje je i wygładza.

Profesjonalne przeciwsłoneczne kosmetyki do włosów

W wyjątkowo słoneczne dni lub podczas wakacyjnych wyjazdów do ciepłych krajów wzbogać swoją pielęgnację o dodatkowe produkty. Oprócz wspomnianej wcześniej mgiełki stosuj mleczka i balsamy ochronne. Ich bogata formuła doskonale nawilża i odżywia włosy, zapobiegając przesuszeniu. Można stosować je zarówno przed ekspozycją włosów na słońce, w celu fotoprotekcji oraz zapobieganiu blaknięcia koloru, jak i po, żeby uzyskać efekt wygładzenia i ułatwić rozczesywanie. Tak specjalistyczne kosmetyki jednocześnie chronią pasma przed słońcem i nasycają je cennymi składnikami odżywczymi, a w rezultacie hamują procesy starzenia.

Jakie składniki chronią włosy przed promieniowaniem UV?

Podstawę kosmetyków, mających chronić Twoje włosy przed słońcem powinny stanowić filtry mineralne, do których należą ditlenek tytanu, tlenek cynku czy tlenek żelaza. Najskuteczniej odbijają one bowiem promieniowanie UV. W wyjątkowo słoneczne dni warto sięgać po produkty silikonowe, które otaczają włosy ochronną powłoką, zabezpieczając je przed działaniem wysokiej temperatury. Doskonale, jeśli wybrane przez Ciebie kosmetyki zawierają także składniki pochodzenia naturalnego, takie jak aloes, masło shea, olej z pestek malin, arnikę górską czy wyciąg z bursztynu. Samodzielnie nie wykazują one właściwości przeciwsłonecznych, jednak w połączeniu z filtrami mineralnymi chronią pasma przed wysuszeniem.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel