Rodzaje szczotek do włosów - kompendium wiedzy

2022-12-27
Rodzaje szczotek do włosów - kompendium wiedzy

Dla posiadaczek loków, a także grubych gęstych pasm ich rozczesywanie oraz układanie to prawdziwa zmora. Takie włosy lubią się plątać i kołtunić, a w dodatku niejednokrotnie trzeba je dzielić na mniejsze partie, co znacznie wydłuża czas stylizacji, tak cenny, zwłaszcza gdy spieszymy się rano do pracy lub szkoły. Aby codzienne czesanie przestało spędzać sen z powiek, należy dokładnie przemyśleć zakup szczotki do włosów. Jej zadaniem jest nie tylko modelowanie fryzury, ale także separowanie i wygładzanie kosmyków, a niejednokrotnie również rozprowadzanie na ich powierzchni produktów odżywczych lub masaż skalpu. Wybór odpowiedniego narzędzia to zatem pierwszy krok do właściwej pielęgnacji pasm.

Na co zwrócić uwagę kupując szczotkę do włosów?

Nieprzywiązywanie wagi do wyboru szczotki stanowi podstawowy błąd w pielęgnacji włosów, który popełnia wiele osób. Tymczasem dobranie narzędzia do rodzaju i potrzeb kosmyków nie tylko sprawi, że będą się one dobrze układać, ale też pozwoli zachować je w dobrej kondycji i uchroni przed zniszczeniami. Wybierając model dla siebie, warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Typ włosia lub kolców

Szczotki mogą posiadać miękkie naturalne włosie lub kolce, często zakończone kuleczkami masującymi skórę głowy. Ważne, aby długość wypustek była dopasowana do gęstości włosów. Zbyt krótkie nie rozczesują dokładnie kosmyków, a zbyt długie mogą powodować plątanie i podrażniać skalp.

Materiał, z którego jest wykonana szczotka

Na rynku dostępne są szczotki drewniane, a także wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Posiadaczki elektryzujących się kosmyków powinny sięgać po te z naturalnych materiałów. Na plus szczotek z tworzywa świadczy lekkość oraz łatwość w utrzymaniu ich w czystości.

Kształt i rozmiar szczotki

Najbardziej popularne są szczotki płaskie. Sprawdzą się w przypadku większości rodzajów włosów. Szczotki okrągłe to typowe narzędzia do modelowania. Pozwolą odbić włosy od nasady, a także wystylizować romantyczne fale. Wszystkie występują w różnych rozmiarach - im dłuższe i gęstsze włosy tym większa powinna być szczotka.

Rodzaje szczotek do włosów

Szczotkę należy dobierać nie tylko do rodzaju włosów, ale także w zależności od funkcji, jaką ma spełniać. Warto mieć w domu przynajmniej dwa rodzaje - jedną do stosowania na co dzień i drugą, która pozwoli wymodelować fryzurę. W sklepach i hurtowniach fryzjerskich dostępne są:

  • paddle brush - podstawowy płaski model, który pozwala rozczesać i wygładzić włosy. Może być wykonana z tworzywa sztucznego lub naturalnego włosia dzika lub konia. Ten drugi typ idealnie sprawdzi się w przypadku delikatnych kosmyków, a także do czesania włosów dzieci.
  • finger brush - świetnie rozczesują włosy kręcone i splątane. To także dobry wybór do rozczesywania podczas suszenia, gdyż ich szkieletowa konstrukcja oparta na podłużnych kanałach wentylujących umożliwia przepływ powietrza.
  • szczotki okrągłe - najczęściej wybierane w celu modelowania fryzur przy pomocy suszarki. Występują w różnych średnicach - grubsze pozwolą odbić włosy od nasady i podwinąć końcówki, nieco mniejsze służą do układania fal.
Czesanie włosów

Jak poprawnie używać szczotki?

Wielu osobom to pytanie może wydać się banalne, jednak sposób korzystania ze szczotek nie jest wcale taki oczywisty. Pierwsze pytanie, na które należy odpowiedzieć, brzmi: rozczesywać mokre czy suche włosy? Profesjonaliści uzależniają to od rodzaju kosmyków. Loki i fale lepiej czesać po umyciu i nałożeniu kosmetyku bez spłukiwania. Jest to dużo łagodniejsze, a także pozwala zachować skręt. Proste kosmyki należy szczotkować dopiero po ich wysuszeniu, by zapobiec ich przyklapnięciu oraz uchronić je przed mikrouszkodzeniami. Rozczesywanie rozpoczynamy zawsze od końcówek, a następnie przesuwamy szczotkę od skalpu zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Należy to robić delikatnie, tak długo, aż włosie szczotki zacznie swobodnie przesuwać się między kosmykami. Wtedy można mieć pewność, że zostały odpowiednio rozdzielone.

Jak czyścić szczotkę do włosów? 

Niezależnie od rodzaju materiału, z którego została wykonana szczotka, należy ją regularnie czyścić. Z czasem pokrywa się ona włosami, które naturalnie wypadają, a także osadzają się na niej resztki kosmetyków do pielęgnacji oraz kurz. Przynajmniej raz w tygodniu należy ją dokładnie umyć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, na przykład szamponu do włosów. Można też w tym celu stosować specjalne czyściki. Jednak nawet regularnie myta szczotka, o którą dbamy, z czasem traci swoje właściwości. Średni cykl życia szczotki to około dwóch lat. Po upływie tego czasu warto wymienić ją na nowy model.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixel