Szampon w kostce - kiedy i dlaczego warto zrezygnować z tradycyjnej butelki?

2023-11-29
Szampon w kostce - kiedy i dlaczego warto zrezygnować z tradycyjnej butelki?

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykładamy do ekologii i wpływu naszych codziennych wyborów na środowisko. Również w kwestii pielęgnacji włosów. Dlatego niemalże każda marka kosmetyczna ma już w swojej ofercie szampon w kostce. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych produktów oczyszczających. Szampony w kostce nadają się do każdego typu włosów. Do ich produkcji wykorzystywane są przede wszystkim naturalne substancje myjące i składniki odżywcze, a stała konsystencja często eliminuje potrzebę wykorzystywania plastikowych opakowań. Sprawia to, że tego rodzaju produkty doskonale wpisują się w ideologię zero waste.

Zalety szamponów w kostce

Istnieje cały szereg korzyści przemawiających za zmianą tradycyjnego płynnego szamponu na ten w kostce. Przede wszystkim jest to skład. Szampony w kostce bazują zazwyczaj na substancjach pochodzenia naturalnego, takich jak ekstrakty ziołowe, oleje roślinne i olejki eteryczne. Mają one zbawienny wpływ na kondycję włosów i skórę głowy, nie powodują podrażnień oraz zmniejszają ryzyko alergii. Kolejną zaletą tego rodzaju kosmetyków jest ich wydajność. Stała konsystencja umożliwia zaaplikowanie dokładnie takiej ilości produktu, jaka jest konieczna. Podobnie jak w przypadku szamponów płynnych, istnieje wiele różnych wariantów, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb włosów i skóry głowy, takich jak nawilżenie, oczyszczanie czy pielęgnacja skóry głowy.

Szampony w kostce - skład

Szampony w kostce mają za zadanie skutecznie oczyszczać włosy i pielęgnować skórę głowy, a jednocześnie pozostawać bez wpływu na środowisko. Dlatego w większości tego typu produktów nie znajdziesz sztucznych i niebezpiecznych składników, takich jak SLS czy SLES. Zawierają one natomiast delikatne środki myjące powierzchniowo-czynne - Sodium Cocoyl Isethionate, Sodium Coco Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate lub Decyl Glucoside. Są w nich także składniki o działaniu nawilżającym i odżywczym, takie jak pantenol, masło shea, wosk pszczeli, naturalne oleje czy różnego rodzaju glinki. Często producenci dodają delikatne olejki eteryczne, które zamieniają codzienną pielęgnację w przyjemny rytuał i pozostawiają na włosach piękny zapach. Dzięki dobremu, naturalnemu składowi takie szampony są bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i użytkowników.

Szampon w kostce

Jak używać szamponów w kostce?

Niektórzy po pierwszym kontakcie z szamponem w kostce zauważają, że ich włosy nie zostały odpowiednio oczyszczone. Może to być kwestia nieprawidłowego użycia produktu. Mycie włosów szamponem w takiej formie nie jest trudne, jednak należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które uczynią jego działanie skuteczniejszym. Pierwszym krokiem jest dokładne zmoczenie pasm wodą. Wyłącznie na takich włosach kosmetyk będzie miał szansę dobrze się pienić. Szampon tylko lekko zwilżamy. Zbyt długi i obfity kontakt z wodą niekorzystnie wpłynie na jego wydajność. Następnie pocieramy kostkę dłońmi, aby uzyskać pianę, którą nakładamy na włosy, wykonując delikatny masaż skóry głowy, a następnie rozprowadzamy szampon na całej długości pasm. Na koniec należy dokładnie spłukać włosy letnią wodą i zaaplikować odżywkę.

Szampony w kostce a mydła do włosów - różnice

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest to dokładnie ten sam produkt, pomiędzy szamponem w kostce a mydłem do włosów występują znaczące różnice. Pierwszą i najważniejszą z nich jest pH. Wszystkie szampony, zarówno te tradycyjne płynne, jak i w formie kostki, posiadają kwaśne pH. Oznacza to, że po umyciu włosy nie wymagają dodatkowego zakwaszenia. Wystarczy nałożyć odżywkę, by po wysuszeniu cieszyć się miękkimi lśniącymi pasmami. Mydła natomiast mają pH zasadowe, w związku z czym po ich zastosowaniu konieczne jest zrobienie płukanki octowej. W innym wypadku włosy będą szorstkie i matowe, a równowaga hydrolipidowa skóry głowy może zostać naruszona.

Dlaczego warto sięgnąć po szampony w kostce?

Szampony w kostce stanowią doskonałą opcję dla osób poszukujących ekologicznych rozwiązań w pielęgnacji włosów. Ich naturalne, bezpieczne dla włosów i skóry głowy składy oraz brak plastikowych opakowań zaśmiecających planetę są czynnikami, które przyciągają coraz większą uwagę konsumentów. Ich zwolennicy cenią je także ze względu na wyjątkową wydajność, komfortowy i łatwy transport, a także szeroki wybór tego rodzaju produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Wśród zróżnicowanych kosmetyków dostępnych obecnie na rynku pielęgnacyjnym, szampony w kostce stały się symbolami świadomego i ekologicznego podejścia do codziennej pielęgnacji włosów.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel