Zimowa pielęgnacja włosów
Odpowiednia pielęgnacja włosów zimą
Duże wahania temperatur, suche powietrze, mróz, śnieg i wiatr nie wpływają korzystnie na kondycję kosmyków. Dlatego zimą konieczne jest wdrożenie specjalnej pielęgnacji, mającej na celu nawilżenie włosów. Kosmetyki nawilżające należy skoncentrować zwłaszcza na końcówkach, które najczęściej ulegają zniszczeniu. Noszenie szalików czy golfów może powodować ich rozdwajanie się i łamanie, często też prowadzi do powstawania kołtunów. Świetnym zabiegiem, dla którego powinno znaleźć się miejsce w zimowej pielęgnacji, jest olejowanie. Nałożenie raz w tygodniu na noc oleju kokosowego lub arganowego pozwoli dogłębnie odżywić kosmyki, uodparniając je na zniszczenie, a także domknie łuski.
Jak myć włosy zimą?
Mycie jest podstawowym krokiem w świadomym dbaniu o włosy, ale w okresie zimowym warto poświęcić tej czynności więcej uwagi. Noszenie czapek i innych nakryć głowy, a także przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach może przyspieszać przetłuszczanie się włosów. Częstsze mycie oraz niska temperatura powietrza na zewnątrz zmuszają nas również do regularnego suszenia kosmyków. Aby zapobiec ich przesuszeniu, warto wybierać szampony o delikatnym działaniu. Eksperci polecają zwłaszcza formuły micelarne, które skutecznie radzą sobie z nadmiarem sebum, a jednocześnie są łagodne dla włosów i skóry głowy. Jeśli czujesz taką potrzebę, raz w tygodniu sięgnij po mocniejszy szampon, który pozwoli oczyścić kosmyki i skalp z trudniejszych do usunięcia zanieczyszczeń oraz resztek kosmetyków do stylizacji.
Zimowe nawilżenie - najlepsze odżywki i maski
Głównym celem pielęgnacji włosów zimą powinno być ich nawilżenie. Suche pasma łatwo się elektryzują, a w dodatku stają się podatne na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Emolientowe odżywki stosowane po każdym myciu szybko je ujarzmią i sprawią, że staną się miękkie i przyjemne w dotyku. Należy za to unikać produktów o wysokiej zawartości protein, takich jak jedwab, kolagen, proteiny pochodzące z mleka czy owsa. Przeproteinowane włosy staną się sztywne i będą wyglądały nieświeżo. Raz w tygodniu warto nałożyć nawilżającą maskę, która dogłębnie odżywi kosmyki od wewnątrz. Nie należy również zapominać o pielęgnacji końcówek! Nieustannie są one pocierane o szaliki, golfy lub kołnierze płaszczy. Zabezpieczenie ich za pomocą serum lub olejku do włosów zapobiegnie rozdwajaniu i zniszczeniu.
Jak ujarzmić spuszone pasma?
Nie wszyscy lubią nosić czapki, jednak w trosce o nasze zdrowie zimą nie powinniśmy rezygnować z nakrycia głowy. Ochroni ono przed mrozem nie tylko nas, ale i nasze włosy, których stan na skutek zbyt niskich temperatur i wiatru może znacznie się pogorszyć. Warto wybrać czapkę z naturalnego włókna, takiego jak wełna czy bawełna. Dobrze, aby była ona nieco luźniejsza, aby nie uciskała głowy ani włosów. W dodatku większe nakrycie głowy pozwoli schować pod nie włosy upięte w kok lub wysokiego kucyka. Aby kosmyki nie elektryzowały się na skutek kontaktu z materiałem, można spryskać sprayem antystatycznym zarówno kosmyki, jak i wnętrze czapki. Końce warto zabezpieczyć olejkiem arganowym, na przykład Mila Anti Frizz.
Suszenie włosów zimą
Zimą nie można uniknąć suszenia włosów. Nie zawsze mamy wystarczająco dużo czasu, by pozwolić im wyschnąć naturalnie, a niska temperatura na dworze nie pozwala na wyjście z domu z wilgotnymi pasmami. Aby zapewnić im maksymalną ochronę przed zbyt ciepłym powietrzem, nie wolno zapominać o pokryciu kosmyków preparatem termoochronnym. Do tego warto zainwestować w suszarkę z jonizacją, która nie tylko zadba o włosy, ale także zapobiegnie ich elektryzowaniu się. Staraj się suszyć je chłodnym nawiewem, trzymając głowę pochyloną. Zapobiegnie to rozchylaniu się łusek i sprawi, że włosy po wysuszeniu będą gładkie, lśniące i miękkie w dotyku.