Dlaczego nawilżanie włosów jest tak ważne?
Latem nasze włosy narażone są na szkodliwe działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur. Zimą natomiast muszą poradzić sobie z ciągłą ekspozycją zimno i wiatr oraz częstym suszeniem przy użyciu suszarki. O odpowiednie nawilżanie włosów należy zatem dbać przez cały rok. Wszystkie wymienione czynniki, a także stres lub nieodpowiednia dieta powodują, że włosy nie wchłaniają ani nie zatrzymują wystarczającej ilości wilgoci, stają się więc pozbawione blasku, bywają kruche i łamliwe. Oto wskazówki, na co zwrócić uwagę, jak zregenerować przesuszone kosmyki i jaką pielęgnację wdrożyć, by utrzymać nawilżenie na dłużej.
Najczęstsze przyczyny suchych włosów
Powodem przesuszenia włosów jest nieodpowiednie nawilżenie skóry głowy, która nie wytwarza wystarczającej ilości naturalnego sebum. U niektórych ten problem uwarunkowany jest genetycznie, u innych związany jest z wiekiem, gdyż z czasem produkcja sebum przez organizm naturalnie zwalnia, co prowadzi do braku nawilżenia skóry. Efektem są zmarszczki i właśnie suche włosy. Nie bez znaczenia są również czynniki zewnętrzne takie jak:
- długotrwałe działanie promieni słonecznych;
- nadmierna ekspozycja na ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury;
- częsty kontakt z wodą zawierającą chlor;
- suszenie i stylizowanie włosów przy użyciu ciepła;
- stosowanie zbyt silnie oczyszczających szamponów.
To wszystko sprzyja rozchylaniu się łusek włosowych, a tym samym ucieczkę wilgoci. Zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji oraz zachowanie ostrożności podczas stylizacji pozwoli nawilżyć i odżywić włosy, a także wygładzi ich strukturę, dzięki czemu będą one mniej podatne na przesuszenie.
Poprawne oczyszczanie - klucz do sukcesu
Zbyt częste mycie włosów i używanie do tego szamponów o bardzo silnych właściwościach oczyszczających pozbawia je naturalnego nawilżenia. Codzienne oczyszczanie bywa koniecznością dla osób borykających się z problemem mocno przetłuszczającej się skóry głowy. Natomiast jeśli Twoje włosy są matowe i łamliwe rób dwu- lub trzydniowe przerwy pomiędzy kolejnymi myciami, tak by skóra głowy miała szansę naturalnie się zregenerować. Stosuj szampon nawilżający, mający w składzie olejki, na przykład arganowy lub kokosowy. Dzięki nim włosy staną się miękkie i bardziej sprężyste. Ze względu na bogactwo składników odżywczych takie szampony mogą obciążać włosy, w efekcie czego staną się one przyklapnięte i będą wyglądały na nieświeże. Dlatego zawsze dokładnie spłukuj wszystkie produkty pielęgnacyjne, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczką cienkich kosmyków.
Ostateczne nawilżenie - odżywki i maski
O końcowym efekcie i poziomie nawilżenia włosów decydują produkty, które pozostawiasz na nich trochę dłużej - od kilku do kilkudziesięciu minut. Dlatego nie pomijaj nakładania kosmetyków regenerujących. Zmiękczają i odżywiają one włosy po procesie oczyszczania, sprawiając, że po wyschnięciu są one gładkie, a także łatwiej się rozczesują. Odżywki nawilżające do włosów zawierają wyciągi roślinne, takie jak wyciąg z owsa oraz olejki - najczęściej arganowy, kokosowy lub ze słodkich migdałów. Nakładane po każdym myciu na około 5-10 minut sprawią, że Twoje włosy będą sprężyste i miękkie w dotyku. Warto również raz w tygodniu stosować produkt, jakim jest maska nawilżająca. Pozostawiona na włosach na minimum pół godziny (niektóre można trzymać nawet całą noc!) dogłębnie je zregeneruje.
Jak nawilżyć włosy od wewnątrz?
Na kondycję włosów wpływają nie tylko warunki atmosferyczne czy stosowana pielęgnacja, ale także takie czynniki jak dieta oraz tryb życia. To, jak dbasz o siebie od wewnątrz warunkuje Twój wygląd - stan skóry, paznokci, a także włosów. Podstawą jest odpowiednie nawodnienie. Pij odpowiednią ilość płynów - minimum podręcznikowe 2 litry dziennie - oraz spożywaj owoce i warzywa o dużej zawartości wody - pomidory, ogórki, sałatę, truskawki czy arbuza. Dbaj o dietę bogatą w witaminy, antyoksydanty i kwasy omega-3. Te ostatnie znajdziesz przede wszystkim w rybach oraz nasionach chia. Postaw też na suplementację. Wybieraj suplementy bazujące na wyciągach roślinnych - najbardziej popularne to skrzyp i pokrzywa - uzupełnione witaminami - A, B, E oraz takimi pierwiastkami jak cynk, żelazo i miedź.