Jaki szampon na suche i zniszczone włosy? Podpowiadamy, jaki wybrać!

2022-08-31
Jaki szampon na suche i zniszczone włosy? Podpowiadamy, jaki wybrać!

Skompletowanie idealnych kosmetyków do pielęgnacji pasm nie jest prostym zadaniem. Najpierw należy dobrze poznać ich potrzeby oraz nauczyć się, jak na nie odpowiadać. Szampon do włosów nie jest wyjątkiem. Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi zdrowymi pasmami, musisz dobrać go do rodzaju swoich kosmyków. Na drogeryjnych półkach znajdziesz produkty mające gwarantować nawilżenie, wygładzenie, regenerację czy ochronę koloru. Są też takie dedykowane wszystkim rodzajom włosów, jednak w ich przypadku nie należy spodziewać się spektakularnych efektów. Jaki szampon wybrać dla włosów suchych i zniszczonych? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Czy włosy suche i zniszczone to, to samo?

Pojęcia suchych oraz zniszczonych włosów nie są tożsame, chociaż te dwie cechy często idą ze sobą w parze. Zniszczone pasma zazwyczaj są przesuszone, jednak przesuszenie nie zawsze pojawia się na skutek zniszczenia. Suchość mogą powodować takie czynniki jak inwazyjne zabiegi fryzjerskie (np. rozjaśnianie), brak termoochrony podczas stylizacji ciepłem, ale bywa ona  również uwarunkowana genetycznie. Z przesuszeniem często zmagają się posiadaczki loków, ale to wcale nie oznacza, że ich pasma są zniszczone. Ze względu na kształt i strukturę włosów kręconych łój produkowany przez skórę głowy nie może być równomiernie rozprowadzony na powierzchni kosmyków, przez co nawilżenie szybko z nich odparowuje.

Jak rozpoznać włosy zniszczone?

W pierwszej kolejności należy dokładnie przyjrzeć się końcówkom. To najstarsza część kosmyków, więc najlepiej odzwierciedla wpływ dotychczasowej stylizacji i pielęgnacji na ich stan. Jeśli są cienkie, rozdwojone oraz nierówne to znak, że uległy uszkodzeniu. Następnie warto przeanalizować ich podatność na rozczesywanie. Plączą, kołtunią, a do tego spora ich ilość zostaje na szczotce? Powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza informująca o możliwych zniszczeniach w strukturze. Na koniec przesuń dłonią po powierzchni włosów. Co czujesz? Są szorstkie i mało elastyczne, a wrażenie to nasila się wraz z kierowaniem ręki w stronę końcówek? To kolejny znak, że Twoje kosmetyki nie są w najlepszym stanie. Jeśli natomiast odczuwasz szorstkość o podobnym poziomie na całej powierzchni pasm, świadczy to o ich przesuszeniu najprawdopodobniej na skutek wysokiej porowatości.

Mycie włosów szamponem

Po jakie kosmetyki do pielęgnacji sięgać?

Zarówno włosy zniszczone, jak i te po prostu suche chłoną składniki odżywcze jak gąbka. Wśród tych najbardziej pożądanych znajdują się przede wszystkim drogocenne wyciągi roślinne i inne ekstrakty pochodzenia naturalnego, takie jak: olejki (np. rycynowy, z awokado czy ze słodkich migdałów), miód, aloes, siemię lniane, ale także pantenol, ceramidy oraz kwas hialuronowy. Dodatkowo świadoma pielęgnacja włosów - nie tylko tych suchych i zniszczonych - opiera się na zachowaniu równowagi PEH, czyli stosowaniu kosmetyków zawierających trzy grupy składników: proteiny, emolienty i humektanty. Znajdują się one zwłaszcza w produktach odżywczych, takich jak odżywki i maski, ale warto ich szukać (zwłaszcza protein i emolientów) również w szamponach.

Jaki szampon na suche i zniszczone włosy?

Oczyszczanie przesuszonych włosów powinno być skuteczne, ale też jak najbardziej delikatne. Dlatego dokonując wyboru szamponu, należy w pierwszej kolejności odrzucić te zawierające w składzie silne detergenty (SLS i SLES), alkohol, parafinę oraz silikony. Idealnym wyborem będzie szampon nawilżający, który usunie z kosmyków nadmiar sebum i zanieczyszczenia, a przy tym dostarczy im bogactwa kondycjonujących składników aktywnych. Taki produkt wstępnie zamknie łuski włosów, wygładzając je, nada im blasku i uchroni przed nadmierną utratą wilgoci. Jednocześnie będzie pielęgnował skórę głowy, zapobiegając jej łuszczeniu. Tym, co powinien zawierać dobry szampon nawilżający, są: pantenol, gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy i kwasy tłuszczowe.

W jaki sposób myć włosy suche i zniszczone?

Włosy mocno przesuszone warto myć, stosując metodę OMO. Polega ona na zabezpieczeniu końcówek odżywką po uprzednim ich zmoczeniu, ale przed przystąpieniem do mycia. Uchroni to kosmyki przed splątaniem, uszkodzeniami, a także nadmierną utratą wilgoci na skutek rozchylenia łusek. Następnie należy zaaplikować szampon u nasady włosów i delikatnie masując rozprowadzić go po całej powierzchni skóry głowy. Spieniony produkt pozostaw na włosach jeszcze przez około minutę. W ten sposób będziesz mieć pewność, że włosy i skalp zostały dokładnie umyte bez konieczności dwuetapowego oczyszczania, mogącemu potęgować suchość kosmyków. Ostatnim etapem, jaki należy zastosować podczas tej metody, jest aplikacja drugiej odżywki. Zostaw ja na włosach także kilka minut - pozwoli to na domknięcie łusek i wzbogacenie ich o składniki odżywcze. Odzywkę spłucz letnią wodą, dzięki czemu Twoje włosy będą pięknie wygładzone.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel