Maski

( ilość produktów: 116 )
Poradnik: Jak często i kiedy warto stosować maskę do włosów?  

Maski do włosów z reguły wypełnione są maksymalną ilością składników odżywczych i nawilżających. Dzięki temu mogą odpowiadać na wyjątkowe potrzeby mocno zniszczonych i przesuszonych włosów. Ich działanie jest znacznie silniejsze od szamponu i odżywki.

Producenci na opakowaniach swoich produktów zawsze piszą w jaki sposób należy stosować daną maskę. Standardem jest pozostawienie ich na lekko wilgotnych włosach przez okres – tutaj różnie w zależności od producenta – do 10 minut. W praktyce wiele kobiet stosuje maski przez okres znacznie dłuższy twierdząc, że taki sposób jest najlepszy. Zacznijmy jednak krok po kroku.

Maski do pielęgnacji można stosować do każdego typu włosów (proste, kręcone, farbowane itd.)
Maski do pielęgnacji można stosować do każdego typu włosów (proste, kręcone, farbowane itd.)
Źródło: Josef Seibel, flickr.com

Czy warto stosować maskę?

Tak, dla suchych i zniszczonych włosów maska jest jak balsam. Dostarcza maksymalnej dawki budulca do włosów, odżywia je, domyka łuski. Innymi słowy – sprawia, że pasma pięknie błyszczą i są widocznie odżywione. Taka kuracja przyda się przede wszystkim tym osobom, których włosy są mocno zniszczone, np. przesuszone po koloryzacji czy zmęczone codzienną stylizacją. Na rynku jest wiele masek odpowiadających na bardzo różne problemy, więc z pewnością każdy wybierze coś dla siebie.

Mycie włosów

Maskę zawsze nakładamy na świeżo umyte włosy. Do tego zadania najlepiej nada się szampon głęboko oczyszczający, który usunie z włosów nie tylko łój, ale także resztki kosmetyków i zanieczyszczenia z powietrza. Poza tym, takie mycie w ciepłej wodzie rozchyla łuski włosa, a maska będzie mogła łatwo wniknąć do wnętrza włosa. To oczywiście ułatwi działanie masce.

Gdy włosy są już umyte, należy delikatnie, za pomocą ręcznika, osuszyć je. Jeśli pozostawimy włosy nazbyt mokre, nałożona maska będzie spływać z kosmyków. Przed nałożeniem odżywki na włosy nie nakładamy żadnych preparatów nawilżających ani ochronnych – chcemy, aby substancje odżywcze przeniknęły prosto do włosa, bez konieczności pokonywania przeszkód.

Źródło: Helga Weber, flickr.com
Źródło: Helga Weber, flickr.com

Nakładanie odżywki

Gdy włosy zostały już odpowiednio przygotowane, należy na nie nałożyć maskę. W większości przypadków nakładamy kosmetyk na kilka centymetrów od skóry głowy – w ten sposób unikniemy nadmiernego obciążenia pasm. Wyjątkiem są preparaty, których zadaniem jest nawilżenie skóry głowy – wówczas produkt nakładamy już od skalpu.

Maskę do włosów zawsze nakładamy od góry, następnie wmasowujemy ją w kierunku końcówek włosów. Nie przesadzajmy z ilością – liczy się nie ilość, ale jakość. Nałożenie większej porcji kosmetyku nie poprawi jego działania, lepsze efekty osiągniemy starannie rozprowadzając go na włosach. W przypadku preparatów mających prostować włosy, chwytamy pasma w obie dłonie i wygładzamy włosy, aż staną się proste pod naszymi palcami.

Teraz nadchodzi czas na ustawienie timera – maskę najlepiej stosować przez okres około pół godziny. Tutaj wiele zależny od indywidualnych cech produktu i naszych włosów – im bardziej są zniszczone, tym szybciej będą chłonąć kosmetyk. Jeżeli czujemy, że skóra głowy zaczyna nas swędzieć czy piec, należy bezzwłocznie zmyć kosmetyk. Dla lepszego działania należy założyć na głowę specjalny czepek termiczny lub po prostu owinąć włosy ręcznikiem. Można jeszcze delikatnie podwyższyć ich temperaturę suszarką (już po założeniu czepka). Ciepłota pozwoli na głębsze wniknięcie produktu w rdzeń włosa.

Źródło: Artego, materiały producenta
Źródło: Artego, materiały producenta

Kiedy minie ustawiony czas, należy zmyć odżywkę. W tym celu na dłoń nakładamy trochę ciepłej wody i delikatnie spieniamy maskę. Potem spłukujemy ją z włosów w letniej wodzie – cieplejsza może ponownie otworzyć łuski.

Jeżeli maska nie daje efektów, o jakich marzyłyśmy, niekoniecznie ma zły skład. Warto poeksperymentować z czasem, przez jaki jest na naszych włosach. Niektóre preparaty potrzebują więcej czasu, by w pełni zaprezentować swoje możliwości, inne działają najlepiej, gdy stosujemy je tylko przez chwilę.
Jak często stosować maskę do włosa

Maska do włosów nie jest kosmetykiem do codziennej pielęgnacji i powinno się ją stosować nie więcej niż raz – dwa razy w tygodniu. Do codziennego odżywiania i nawilżania włosów wykorzystujemy odżywkę. Pamiętaj, że włosy lubią różnorodność, a zbyt częste używanie jednego produktu zmniejszy jego skuteczność.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Strona 1 z 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Strona 1 z 4
pixel