Porowatość włosów - jak ją sprawdzić?

2022-02-28
Porowatość włosów - jak ją sprawdzić?

Porowatość włosów - jak ją sprawdzić?

Doskonale wiesz, że włosy mogą być proste lub kręcone, cienkie lub grube, gęste lub przerzedzone. Zapewne wielokrotnie słyszałaś również określenie „porowatość włosów”. Ale co to tak właściwie oznacza? Jak odróżnić pasma nisko- od wysokoporowatych? Od czego zależy porowatość? Czy można ją zmienić? Tak wiele pytań, na które warto znać odpowiedź. Precyzyjne określenie rodzaju Twoich kosmyków pozwoli Ci lepiej o nie zadbać. Dlatego przed kolejnym myciem zrób test porowatości włosa i na tej podstawie dobierz idealne kosmetyki do pielęgnacji.

Porowatość włosów - co to?

Aby zrozumieć pojęcie porowatości włosa, warto najpierw poznać jego strukturę. Pojedynczy kosmyk składa się z trzech warstw:

  • rdzenia – położonego najgłębiej, zbudowanego z ułożonych warstwowo komórek. Jego obecność warunkuje grubość włosów. Te cienkie nie posiadają go w ogóle.
  • kory – głównego budulca kosmyków, stanowiącego ok. 80% ich masy. Decyduje ona o kolorze pasm i ich podatności na stylizację.
  • łuski – będącej warstwą ochronną, jednocześnie najbardziej podatną na uszkodzenia. Tworzą ją pojedyncze, mniejsze łuski.

Porowatość odnosi się do zdolności włosów do wchłaniania nawilżenia i zatrzymywania go wewnątrz kory. Im bardziej rozchylone są łuski, tym szybciej kosmyki tracą wilgoć. Jeśli zauważyłaś, że Twoje pasma mają tendencję do przesuszania się i puszenia, to znak, że najprawdopodobniej są one wysokoporowate.

Rodzaje porowatości włosów

W zależności od stopnia rozchylenia łusek wyróżniamy trzy stopnie porowatości: niską, średnią i wysoką. Jest to bardzo ważna zmienna w kwestii dbania o włosy. Jej trafne określenie pozwoli dobrać odpowiednie kosmetyki oraz sposób pielęgnacji.

Niska porowatość włosów

Kosmyki o niskiej porowatości charakteryzują się ściśle związaną warstwą ułożonych płasko łusek, które nachodzą na siebie. Włosy tego rodzaju są gładkie, lśniące i wyglądają zdrowo. Zazwyczaj są proste i oporne na stylizację. Łatwo je obciążyć, dlatego należy unikać bogatych formuł, zwłaszcza tych bez spłukiwania. Włosy niskoporowate lubią się z humektantami, takimi jak aloes czy kwas hialuronowy oraz olejami o małych cząsteczkach.

Średnia porowatość włosów

Średnioporowate, często nazywane normalnymi, to pasma o nieco luźniej ułożonych łuskach, przez które odpowiednia ilość wilgoci z łatwością wnika do wnętrza, a jednocześnie nie ucieka z niego w nadmiarze. Takie włosy łatwo się układają i farbują na pożądany kolor, jednak zbyt częsta stylizacja może je łatwo uszkodzić. Należy więc o nie odpowiednio dbać, najlepiej przy pomocy proteinowych odżywek i olejków – arganowego, jojoba czy z awokado.

Wysoka porowatość włosów

Wysoka porowatość sprawia, że włosy z łatwością chłoną wodę, przez co mają tendencję do puszenia się w wilgotnym otoczeniu, a jednocześnie szybko tracą nawilżenie i stają się przesuszone. Łatwo je zniszczyć, nawet podczas codziennych czynności takich jak mycie czy czesanie. Należy domykać łuski włosowe przy użyciu kosmetyków emolientowych, tych na bazie silikonów i olejów.

Włosy pod mikroskopem

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Stopień rozchylenia łusek najbardziej wiarygodnie określi test na porowatość włosów zrobiony pod mikroskopem. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, skorzystaj z domowej metody. Jak określić porowatość włosów samodzielnie? Potrzebujesz tylko szklanki wypełnionej wodą. Przed przystąpieniem do testu najlepiej dokładnie umyj kosmyki i nie nakładaj na nie żadnych produktów pielęgnacyjnych. Następnie suche już pasma rozczesz. Zbierz ze szczotki lub grzebienia pojedynczy włos o długości przynamniej 2 cm i wrzuć go do szklanki. Przez około 5 minut obserwuj, co się dzieje. Włos o niskiej porowatości będzie przez dłuższy czas unosił się na powierzchni wody. Ten średnioporowaty stopniowo zacznie się zanurzać. Jeśli natomiast Twój kosmyk od razu opadnie na dno, oznacza to, że jesteś posiadaczką włosów wysokoporowatych.

Czy można zmienić porowatość włosów?

Zdolność włosów do wchłaniania i utrzymywania wilgoci w głównej mierze determinują geny. Jeśli w Twojej rodzinie większość osób to posiadacze niskoporów, istnieje duża szansa, że i Ty takie masz. Jednak duży wpływ na porowatość mają także zabiegi pielęgnacyjne i stylizacyjne. Częste farbowanie, suszenie, prostowanie czy nadmierna ekspozycja na słońce mogą rozchylać łuski. Podobnie w drugą stronę – odpowiednie nawilżanie i odżywianie pozwolą je domknąć. Może okazać się niemożliwym przejście z włosów wysoko- do niskoporowatych, jednak świadoma pielęgnacja sprawi, że Twoje pasma staną się zdrowsze, bardziej lśniące i łatwiejsze w układaniu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel