Poznaj swój rodzaj włosów

Każda z nas chce cieszyć się pięknymi i zdrowo wyglądającymi włosami. I choć producenci kosmetyków stale prześcigają się w opracowywaniu najnowszych produktów, szkopuł w tym, że nawet najdroższe kosmetyki i zabiegi na włosy nie odniosą rezultatów, jeżeli nie będą dobrze dopasowane do rodzaju naszych włosów. Odpowiednia pielęgnacja włosów pozwoli nam cieszyć się ich naturalnym pięknem. Jak właściwie rozpoznać rodzaj naszych włosów? I jakich kosmetyków używać do ich pielęgnacji, by były piękne i zdrowe? Na wszystkie te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym poście.
WŁOSY NORMALNE
Charakterystyka:
Nigdy nie były farbowane, rozjaśniane i poddawane innym zabiegom chemicznym. Łatwo się układają, są sprężyste, miękkie i błyszczące. Nie przetłuszczają się za szybko i nie są rozdwojone na końcach.
Pielęgnacja:
- Regularne mycie z użyciem szamponu do włosów normalnych.
- Używanie delikatnych odżywek pielęgnujących po każdym myciu.
- Stosowanie kosmetyków termoochronnych w przypadku użycia lokówki, prostownicy itp.
- Ochrona przeciwsłoneczna.
WŁOSY SUCHE
Charakterystyka:
Problem spowodowany jest nieodpowiednim poziomem wilgotności naszych włosów (niewystarczająca produkcja łoju skóry naszej głowy), w rezultacie czego łuska włosowa pozbawiona jest naturalnej otoczki. Taki włos jest bardziej podatny na uszkodzenia, szybciej traci nawilżenie, jest kruchy i łamliwy. Dodatkowo ciężko się rozczesuje i ma spore tendencje do puszenia. Często z takim problemem borykają się osoby posiadające włosy kręcone. Warto podkreślić, że niekiedy włosy suche mylone są z włosami zniszczonymi, których pielęgnacja nieco się różni.
Pielęgnacja:
- Punktem wyjścia jest delikatne obchodzenie się z suchymi włosami, zarówno podczas mycia, czesania jaki i samej stylizacji.
- Niezbyt częste mycie (woda wypłukuje produkowane przez skórę głowy sebum, które chroni włosy i zapobiega ich wysuszeniu) delikatnym szamponem przeznaczonym do suchych włosów.
- Intensywne odżywianie i nawilżanie. Maski, kuracje, odżywki - wybór jest ogromny! Starajmy się jednak wybierać te, które nie będą mieć w swoim składzie alkoholu, silikonów, czy różnorodnych protein np. jedwabiu.
WŁOSY ZNISZCZONE
Charakterystyka:
Częste farbowanie, zabiegi chemiczne, prostowanie, suszenie i ekspozycja słoneczna sprawiają, że kondycja naszych włosów jest bardzo słaba. Przez co nasze kosmyki stają się uwrażliwione, przesuszone, pozbawione elastyczności, matowe, nadmiernie się łamią, a wręcz kruszą.
Pielęgnacja:
- Konieczna jest silna odbudowa, regeneracja i nawilżenie włosów za pomocą kosmetyków przeznaczonych do tego typu włosów. Maski, szampony, fluidy powinny być używane podczas każdego zabiegu pielęgnacyjnego.
- Ograniczenie i zmniejszenie częstotliwości wykonywania zabiegów chemicznych i stylizacji na włosach.
- Ochrona włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi, termicznymi i promieniowaniem UV, która będzie dodatkowo zapobiegać wysuszaniu włosów i ich dalszym uszkodzeniom.
WŁOSY PRZETŁUSZCZAJĄCE SIĘ
Charakterystyka:
Problem ten związany jest ze wzmożoną produkcją sebum przez nasze gruczoły łojowe. Taka nadprodukcja powoduje, że włosy stają się w krótkim czasie tłuste, płaskie, tracą świeżość i puszystość. Często problem jest tak duży, że już w kilka godzin po umyciu włosów stają się one ciężkie, trudne do ułożenia i wyglądają na nieświeże.
Pielęgnacja:
- Aby nie pobudzać jeszcze bardziej produkcji sebum, należy zrezygnować z mycia włosów w gorącej wodzie, energicznego pocierania ich ręcznikiem oraz intensywnego szczotkowania. Należy być wobec włosów bardzo delikatnym :)
- Na półce w łazience powinny gościć tylko i wyłącznie łagodne szampony przeznaczone do tego rodzaju włosów. Raz w tygodniu, możemy pozwolić sobie na użycie maski do włosów (pamiętajmy jednak, by nie nakładać jej u samej nasady włosów, lecz wyłącznie na długościach włosów) lub oczyszczającej glinki, która oczyści skórę naszej głowy od nadmiaru sebum.
- Powinniśmy również unikać częstego noszenia nakryć głowy.
WŁOSY Z ŁUPIEŻEM
Charakterystyka:
Łupież to przewlekłe złuszczanie naskórka owłosionej głowy w postaci widocznych, drobnych, białych łusek. Głównym powodem powstawania łupieżu są drożdżaki (Malassezia Furfur). Pośredni wpływ mogą mieć również czynniki zewnętrzne takie jak otaczające nas środowisko, dieta i styl życia oraz czynniki wewnętrzne wynikające z nieprawidłowości zachodzących w naszym organizmie (np. różnego źródła zaburzenia hormonalne). Problem ten dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Pielęgnacja:
- Regularne mycie włosów letnią wodą z użyciem szamponów przeciwłupieżowych posiadających w składzie substancje przeciwgrzybiczne. Łój jest doskonałą pożywką dla drożdżaka odpowiedzialnego za łupież. Dlatego aby nie dopuszczać do jego gromadzenia się na skórze głowy i włosach, należy myć włosy tak często, jak to tylko potrzebne.
- Warto raz w tygodniu poświęcić odrobinę czasu i nałożyć na włosy maskę przeciwłupieżową lub peeling przeciwłupieżowy. Ich stosowanie polecane jest szczególnie, jeżeli borykamy się z łupieżem typu tłustego.

Easy Care T Balance maska do włosów przetłuszczających się 150 ml Artego

Easy Care T Dream K-Fluid keratynowy fluid odbudowujący 500 ml Artego

Mgiełka Davines Essential Haircare MELU chroniąca przed wysoką temperaturą 250 ml

Maska Davines Essential Haircare NOUNOU intensywnie odbudowująca 250 ml
