Co na przetłuszczające się włosy?
Piękne, lśniące, odbite od nasady włosy dodają atrakcyjności i pewności siebie. Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się świeżymi pasmami przez cały dzień. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: co na przetłuszczające się włosy? Nadprodukcja łoju jest problemem związanym ze skórą głowy, dlatego to o nią należy zadbać w pierwszej kolejności. Uregulować pracę gruczołów łojowych pozwolą odpowiednio dobrane szampony i wcierki. Warto też znać sposób na szybkie odświeżenie fryzury, gdy nie masz czasu na jej mycie, suszenie i układanie.
Jakie są przyczyny nadmiernego przetłuszczania?
Zwiększone przetłuszczanie się włosów jest związane z zaburzeniami pracy gruczołów łojowych, znajdujących się w skórze głowy. Ich podstawową funkcję stanowi zapewnienie odpowiedniego natłuszczenia, więc nadprodukcja łoju może być odpowiedzią na przesuszenie skalpu, na przykład skutek nieodpowiedniego mycia głowy, stosowania obciążających i wysuszających kosmetyków do stylizacji lub zbyt częstego farbowania włosów. Niekiedy przetłuszczanie ma podłoże genetyczne, idzie więc w parze z tłustą cerą czy tendencją do trądziku. U niektórych stanowi ono skutek zaburzeń hormonalnych, które należy skonsultować z lekarzem. W każdym innym przypadku odpowiednia pielęgnacja powinna znacznie ograniczyć problem.
Czy częściej znaczy lepiej? Jak myć włosy przetłuszczające się
Popularnym stało się stwierdzenie, że włosów z tendencją do przetłuszczania nie powinno myć się zbyt często. Ma to prowadzić do przesuszania skalpu, a w efekcie nadprodukcji łoju, tworząc błędne koło. Fakt jest jednak taki, że przetłuszczające się pasma należy myć tak często, jak tego potrzebują. Nagromadzony na nich łój może prowadzić do kolejnych problemów, takich jak łupież czy wypadanie kosmyków. Ważniejszy od częstotliwości jest sposób mycia. Na co dzień warto sięgać po delikatne szampony, które usuwają zanieczyszczenia, ale nie podrażniają skalpu. Raz w tygodniu należy sięgnąć po silniejszy produkt, gwarantujący dogłębne oczyszczenie. Do spłukiwania powinno się stosować letnią wodę, a następnie pozostawić włosy do samodzielnego wyschnięcia lub wysuszyć suszarką z letnim nawiewem. Zbyt długie chodzenie w turbanie z ręcznika powoduje efekt sauny, pobudzając gruczoły łojowe do pracy.
Substancje regulujące pracę gruczołów łojowych
Wśród substancji przeciwdziałających przetłuszczaniu znajdują się te pochodzenia roślinnego, zwłaszcza zioła. W składach szamponów warto zatem szukać pokrzywy, skrzypu, szałwii, łopianu, rozmarynu czy rumianku. Normalizują one pracę gruczołów łojowych, odświeżają i łagodzą skórę głowy. Należy za to unikać silikonów, parabenów i olejów mineralnych. Nieodpowiednie są także silne substancje myjące, takie jak SLS czy SLES. Zamiast tego lepiej sięgać po szampony na bazie glukozydu kokosowego lub laurylowego, mydlnicy lekarskiej czy betainy. Zwłaszcza do codziennego mycia najodpowiedniejszy będzie szampon o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. By dokładniej domyć włosy i skórę głowy można raz w tygodniu sięgnąć po silniejszy kosmetyk. Należy jednak nakładać go w małych ilościach, a następnie dokładnie spłukać.
O czym pamiętać mając włosy przetłuszczające się?
Przede wszystkim o regularnym peelingu. Nagromadzone na powierzchni skalpu zanieczyszczenia i resztki kosmetyków zapychają gruczoły łojowe, zaburzając tym samym ich prawidłową pracę. Peeling pozwoli je odetkać, usuwając przy okazji martwy naskórek. Produkt ten pobudza również mikrokrążenie w skórze głowy i dba o jej dobrą kondycję. Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, jest także aplikacja masek i odżywek. Nie należy nakładać ich zbyt blisko skóry głowy, a już na pewno nie wmasowywać w skalp. Dobrze jest stosować technikę odwróconego mycia i zaaplikować odżywkę przed myciem głowy szamponem. Można wtedy przytrzymać ją nieco dłużej, by składniki aktywne miały szansę się wchłonąć.
Sposób na szybkie odświeżenie włosów
Suchy szampon to kosmetyk, który dla wielu osób jest podstawowym wyposażeniem kosmetyczki. Gdy tylko pierwszy tego rodzaju produkt pojawił się na rynku, natychmiast zrobił furorę. Jest wygodny i prosty w użyciu, a przede wszystkim znacznie przyspiesza poranne przygotowania do wyjścia z domu. Lekko nieświeże kosmyki nie wymagają już długotrwałego mycia, suszenia i stylizacji. Wystarczy spryskać je blisko skóry głowy suchym szamponem, równomiernie rozetrzeć produkt palcami i gotowe! W dodatku kosmetyk ten odbija pasma od nasady, dodając fryzurze objętości. Warto mieć go pod ręką, by ekspresowo odświeżyć włosy pomiędzy myciami.