Jak dbać o kręcone włosy?
Najlepszy szampon do włosów kręconych
Mycie to podstawowy krok w każdej rutynie dbania o włosy. Pozwala oczyścić skórę głowy i kosmyki z zanieczyszczeń, nadmiaru sebum oraz resztek produktów do stylizacji, a tym samym przygotować je do dalszych etapów pielęgnacji. W przypadku włosów kręconych, skłonnych do przesuszenia należy używać produktów łagodnych, pozbawionych alkoholu, silikonów i parabenów, mogących przesuszać kosmyki i podrażnić skalp. Warto natomiast szukać w składzie nawilżających składników, takich jak olej kokosowy, jojoba, słonecznikowy czy z awokado, masło shea, aloes, keratyna i pantenol. Jeśli Twoje pasma wymagają dogłębnego oczyszczenia, sięgnij po mocniejszy szampon, jednak rób to nie częściej niż raz w tygodniu. Pamiętaj, aby po takim myciu domknąć łuski odżywczą maską.
Jak często należy myć kręcone włosy?
Wszystkie włosy, bez względu na ich rodzaj, należy myć tak często, jak tego potrzebują, co podyktowane jest stopniem przetłuszczania się skóry głowy. Świeżość pasm można przedłużyć, używając suchego szamponu, ale powinno być to rozwiązanie doraźne. Ważniejsze od tego, jak często myjesz włosy, jest to, jak je do tego zabiegu przygotujesz. Kręcone włosy należy przed zamoczeniem dokładnie rozczesać. W ten sposób pozbędziesz się części nagromadzonych zanieczyszczeń, a także ułatwisz składnikom odżywczym zawartym w szamponie dotrzeć do wnętrza kosmyków. Do mycia stosuj letnią wodę, o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Zbyt gorąca może wzmagać pracę gruczołów łojowych, a tym samym potęgować przetłuszczanie.
Odżywcze produkty do loków
Zapewne niejednokrotnie przetrzymałaś odżywkę na włosach dłużej, niż zaleca to producent, licząc na dodatkowe nawilżenie i wygładzenie kosmyków. To duży błąd! Czas sugerowany na opakowaniu to okres, kiedy zawarte w produkcie składniki aktywne faktycznie oddziałują na kondycję włosów. Przetrzymywanie odżywki może zapychać mieszki włosowe, powodować przetłuszczanie, a nawet wypadanie włosów. Aby lepiej nawilżyć kręcone włosy, warto regularnie je olejować. Oleje lecznicze dodatkowo poprawia krążenie krwi i wspomaga zdrowy wzrost. Loki niskoporowate najbardziej lubią się z olejem kokosowym, który można nawet zostawić na noc. Świetnie sprawdzą się także oleje: rycynowy, nie bez powodu zwany płynnym złotem, jojoba, ze słodkich migdałów oraz pestek winogron. Tę metodę pielęgnacji polubią także kręcone włosy męskie.
Stylizacja włosów kręconych
Ze względu na tendencję do przesuszania się lepiej ograniczyć stylizację włosów kręconych przy użyciu ciepła. Aby podkreślić skręt, na warto stosować kremy i pianki definiujące, które pozwolą uzyskać regularne loki bez uszczerbku dla ich kondycji. Aby dodatkowo wzmocnić ich działanie, możesz wysuszyć włosy przy użyciu suszarki z dyfuzorem. Pamiętaj jednak, żeby wybrać umiarkowaną temperaturę nawiewu i zawsze zaaplikować na pasma kosmetyk termoochronny. Do rozczesania loków użyj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami i zacznij czesanie od końcówek, kierując się ku nasadzie. Ostatnim etapem stylizacji włosów kręconych powinno być nałożenie serum wygładzającego i zabezpieczającego końcówki.
Jak dbać o kręcone włosy na co dzień?
Odpowiednia fryzura pozwoli Ci chronić pasma przed uszkodzeniami na co dzień. W przypadku włosów kręconych, lepiej zrezygnować z ciasnych upięć, mogących odkształcać i łamać kosmyki. Lepiej postaw na luźne kucyki i niskie koki. Loki lubią się też z warkoczami. Związuj je przy pomocy szerokich materiałowych frotek, unikaj natomiast wąskich gumek plączących włosy. Upięcie włosów to również konieczność przed położeniem się spać, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczką długich pasm. Włosy są wtedy narażone na wyrywanie, łamanie i rozdwajanie się końcówek na skutek tarcia o poduszkę. Luźny kok na czubku głowy czy warkocz zabezpieczą pasma przed uszkodzeniami. Możesz też owinąć włosy jedwabną chustą lub czepkiem. Jest to nie tylko skuteczne zabezpieczenie przed uszkodzeniami, ale także doskonały sposób na całonocne olejowanie.