Olejowanie włosów - jak robić to dobrze?

2022-01-27
Olejowanie włosów - jak robić to dobrze?

Nakładanie na włosy olejów i wmasowywanie w skórę głowy ma zauważalny wpływ na ich wygląd i dobrą kondycję. Stosowanie tak bogatych w składniki odżywcze produktów nadaje pasmom blasku. Olejowanie włosów nawilża, dostarcza niezbędnych witamin i minerałów, a nawet może skutecznie ograniczyć wypadanie kosmyków, jednocześnie stymulując wzrost nowych. Praktyka ta wywodzi się z Indii - ma swoje korzenie w medycynie ajurwedyjskiej. Obecnie wyszła ona poza niszę i zyskała sobie rzeszę zwolenniczek na całym świecie, marzących o zdrowych, gęstych i lśniących pasmach. Regularne stosowanie olejów to doskonały sposób, by okazać swoim włosom miłość i troskę.

Korzyści z olejowania włosów

Wprowadzenie olejów do pielęgnacyjnej rutyny pozwoli zadbać zarówno o włosy, jak i skórę głowy. Jakich efektów możesz się spodziewać?

  • wzmocnienia włosów - tego rodzaju produkty zawierają cenne kwasy tłuszczowe, dostarczających kosmykom lipidów, które wypełniają przestrzenie międzykomórkowe, a w rezultacie czynią je sprężystymi;
  • większego nawilżenia - oleje bogate w witaminę E, na przykład olej rycynowy, pozostawiają wokół włosa warstwę zapobiegającą utracie wilgoci i przeciwdziałającą puszeniu się;
  • ochrony przed czynnikami zewnętrznymi - oleje tworzą barierę ochronną dla łodygi włosa, czyniąc pasma mniej podatnymi na zniszczenia na skutek stylizacji przy użyciu ciepła oraz działania warunków atmosferycznych;
  • ograniczenia wypadania włosów - wmasowywanie olejku w skalp stymuluje krążenie krwi, dostarcza skórze głowy cennych składników odżywczych, a także złuszcza martwy naskórek;

Jak olejować włosy?

Aby wycisnąć z oleju maksimum jego dobroczynnego działania, postępuj zgodnie z poniższą procedurą:

  • Jeśli olejujesz skórę głowy, zaaplikuj olejek na skalp i wmasuj go opuszkami palców. Następnie rozgrzej porcję olejku w dłoniach, po czym rozprowadź ją na całej długości pasm.
  • Owiń włosy ręcznikiem lub nałóż czepek.
  • Dokładnie spłucz olej ciepłą wodą.
  • Umyj włosy odżywką bez silikonów i protein. Taki proces nazywa się emulgowaniem i najlepiej sprawdza się do zmywania oleju.
  • Opcjonalnie zmyj pozostałości ze skalpu delikatnym szamponem.
Olejowanie włosów

Olejowanie włosów na noc - efekty

W przeciwieństwie do odżywek i masek, oleje nie mają określonego czasu, po upływie którego koniecznie należy je zmyć. To, jak długo pozostawisz produkt zależy od potrzeb Twoich pasm - możesz trzymać go przez 15 minut, jak również pójść z nim spać. Olejowanie włosów na noc to prosty sposób, aby dostarczyć kosmykom maksimum witamin i odżywić je bez większego wysiłku. Ty śpisz, a Twoje włosy regenerują się, stają się piękne i mocne. Spanie w czepku może być niewygodne, więc zamiast tego zwiąż pasma w warkocz lub luźny kok, a na poduszce rozłóż ręcznik. Do nocnego olejowania wybieraj produkty bezwonne lub o neutralnym zapachu, który nie utrudni Ci zasypiania - moringa lub z pestek winogron.

Jaki olejek do olejowania wybrać?

Olejek do olejowania włosów powinien idealnie odpowiadać na potrzeby włosów. Zanim zdecydujesz się na ten ulubiony, dokładnie przeanalizuj swoje pasma, ich porowatość oraz grubość. A najlepiej przetestuj kilka rodzajów olejów. Wybór jest naprawdę szeroki. Poniżej znajdziesz informacje o kilku z najczęściej wybieranych.

Kokosowy

Jeden z najbardziej popularnych. Ma wysoki stopień powinowactwa z białkiem włosa (zawiera trójglicerydy kwasu laurynowego) co oznacza, że łatwo się z nim wiąże i przenika do wnętrza kosmyków. Wykazuje silne działanie odżywcze. Jako olej nasycony najlepiej sprawdzi się do włosów niskoporowatych.

Sezamowy

Jest bogaty między innymi w witaminę B1, wapń, żelazo, czy cynk. Wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, doskonale sprawdzi się więc do olejowania skalpu, zapobiegając łupieżowi. Zrobi przysługę włosom średnioporowatym, zapobiegając puszeniu i rozdwajaniu się końcówek.

Ze słodkich migdałów

Silnie regenerujący i nawilżający, widocznie poprawia kondycję włosów, nadając im miękkość i połysk. Zawiera witaminy E, K i B, w tym B7, czyli biotynę, znaną jako witamina piękna. Dociąża pasma, nie przetłuszczając ich.

Arganowy

Złoto Maroka. Bogactwo witamin - A, C i E - przeciwutleniaczy oraz kwasów tłuszczowych omega-3 czyni z niego sekret pięknych włosów. Działa jak naturalna odżywka regenerująca zniszczenia. Zmiękcza i wygładza, a do tego wzmacnia pasma.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel