Jak zakręcić włosy?

2022-03-28
Jak zakręcić włosy?

Jak zakręcić włosy?

Lśniące sprężyste loki to marzenie wielu kobiet. Taka fryzura dodaje uroku i sprawia, że pasma nabierają objętości. Jak zakręcić włosy, by wyglądały dobrze i utrzymały się w nienaruszonym stanie przez długi czas? Może się to wydawać trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczką prostych kosmyków, opornych na stylizację. Metod na wydobywanie skrętu włosów, tworzenie na głowie burzy loków lub gładkich fal jest jednak tak wiele, że z pewnością znajdziesz ten, który najbardziej odpowiadał będzie Twoim pasmom.

Typy skrętu włosów

Istnieje kilka rodzajów skrętu pasm. Warto je znać oraz orientować się w używanych przy jego określaniu symbolach, by odpowiednio dobrać technikę kręcenia lub narzędzie. Pozwoli Ci to osiągnąć dokładnie taki rezultat, o jakim marzysz. W zależności od tego, jak ścisłe są loki, skręt oznaczony jest cyfrą od 2 do 4 (numer 1 zarezerwowany jest dla włosów prostych) oraz towarzyszącą jej literą a, b lub c.

Skręt typu 2 - włosy falowane

To kompromis pomiędzy włosami prostymi a kręconymi. Pasma układają się w kształt litery S. To niezwykle romantyczna fryzura, idealna na co dzień. 

skręt 2a - potargane, plażowe fale o niewielkiej objętości

skręt 2b - fale bardziej zdefiniowane, zaczynające się kilka centymetrów od nasady

skręt 2c - pasma o wyraźnym kształcie litery S, zaczynającym się przy samym skalpie

Skręt typu 3 - włosy kręcone

Pasma skręcają się w spiralny kształt, tworząc loki. Charakteryzują się zwiększoną objętością i odbiciem od nasady.

skręt 3a - luźno skręcone włosy o średnicy korka od wina

skręt 3b - mocniej zdefiniowane loki ze średnicą zbliżoną do palca wskazującego

skręt 3c - drobne loczki, tzw. typ korkociąg

Skręt typu 4 - włosy supełkowe

Ten typ najtrudniej uzyskać w domowym zaciszu, zwłaszcza jeśli Twoje pasma są z natury proste. Ich wykonanie wymaga dużo czasu i wysiłku.

skręt 4a - bardzo ciasno skręcone i zwarte loczki, mocno odbite od nasady

skręt 4b - skręt z typu S przechodzi w Z, a fryzura nabiera kształtu popularnego afro

skręt 4c - możliwie najciaśniej zwinięte pasma, których długość po stylizacji skraca się o niemal 75%

Naturalnie kręcone włosy

Narzędzia do kręcenia włosów

Urządzeniem, które pozwoli Ci w szybki i prosty sposób zakręcić włosy, jest lokówka. Występuje w wielu rodzajach, różniących się konstrukcją oraz grubością wałka. Najbardziej popularna, a jednocześnie wszechstronna to tradycyjna lokówka z klipsem. Pozwoli na uzyskanie kilku typów skrętu, w zależności od tego, pod jakim kątem ją trzymasz, od której strony zaczynasz nawijać włosy oraz czy przytrzymujesz je klipsem. Ciekawym wyborem jest lokówka spiralna, której wałek ma wydrążone rowki. Sugeruje to odpowiednią grubość jednorazowo kręconych pasm oraz pozwala uzyskać cienkie, romantyczne loki. Ostatnimi czasy ogromnym zainteresowaniem cieszą się lokówki automatyczne. Są bardzo proste w obsłudze - urządzenie precyzyjnie skręca pasma, a ryzyko ich spalenia czy poparzenia palców jest znikome. Włosy z powodzeniem można zakręcić również przy pomocy prostownicy. Wystarczy chwycić pasmo u nasady pomiędzy płytkami, okręcić urządzenie dwukrotnie i przeciągnąć w kierunku końcówek. Ta metoda pozwala na uzyskanie fal o skręcie typu 2.

Kręcenie włosów bez użycia ciepła

Nie zapominaj, że stylizując włosy przy użyciu ciepła, musisz zawsze należycie zabezpieczać je przed działaniem wysokiej temperatury. A co, jeśli obawiasz się, że kosmetyki termoochronne zbytnio obciążą Twoje delikatne kosmyki? Albo nie chcesz wydawać kilkuset złotych na lokówkę w obawie, że efekt nie przypadnie Ci do gustu i użyjesz jej tylko raz? Z pomocą przychodzą znane od lat wałki i papiloty. Są tanie, a ich stosowanie nie wymaga użycia ciepła. Co prawda na efekt trzeba poczekaćkilka godzin, ale jest on równie powalający, jak ten uzyskany lokówką. Można też pójść w nich spać. Rano wystarczy, że ściągniesz papiloty lub wałki, przeczeszesz włosy i będziesz gotowa do wyjścia.

Wydobywanie naturalnego skrętu włosów

Twoje włosy mają tendencję do kręcenia się i chcesz to podkreślić? Zastosuj metodę ploppingu. Po umyciu pasm i dokładnym zaaplikowaniu emolientowej odżywki wgnieć w nie aktywator skrętu. To kosmetyk, który wydobywa naturalne fale lub loki. Następnie zawiń włosy w bawełnianą koszulkę na minimum 30 minut. Po tym czasie wysusz pasma suszarką z dyfuzorem.

A jak przebiega wydobywanie skrętu z prostych włosów? Jeśli Twoje kosmyki są sztywne, może okazać się niemożliwym zakręcenie ich bez użycia lokówki. Natomiast gdy zauważasz, że mają skłonność do wywijania się, postępuj zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami.Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel