Świadoma pielęgnacja włosów

2022-06-23
Świadoma pielęgnacja włosów

Aby móc cieszyć się zdrowymi pasmami należy o nie odpowiednio dbać. Nie wystarczy tylko odstawić lokówkę, ograniczyć poranne prostowanie grzywki czy stosować spray termoochronny podczas każdego suszenia. Ważna jest również świadoma pielęgnacja włosów. Nasze kosmyki są niczym odcisk palca - niepowtarzalne, unikalne u każdego. Dlatego rutyna pielęgnacyjna jednej osoby niekoniecznie sprawdzi się u drugiej. Należy dobrze poznać swoje pasma, by dobrać kosmetyki jak najlepiej dopasowane do ich potrzeb. Odpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji oraz stylizacji potrafią zamienić niesforne pukle w Twój największy atut.

Jak świadomie pielęgnować włosy?

Wiele z nas przykłada dużą wagę do kosmetyków do twarzy. Kupujemy dedykowane naszej cerze żele, pianki, toniki i kremy. Inne produkty stosujemy rano, a inne wieczorem. Czy z taką samą troską dbamy o nasze włosy? Zazwyczaj nie. Kupujemy przypadkowe szampony czy odżywki z drogeryjnych półek, nie zastanawiając się nad tym, jakie ta przypadkowość ma konsekwencję dla naszych pasm. Bardziej uważne wybieranie produktów pozwoli zapobiegać poważnym problemom z włosami i skórą głowy. Świadoma pielęgnacja polega bowiem przede wszystkim na odpowiednim doborze produktów. Za ich pomocą możemy w domowym zaciszu przeprowadzić zabiegi, które kondycjonują pasma, dogłębnie je odżywiają i wypełniają uszkodzenia w strukturze. Aby dobrać idealną pielęgnację, należy najpierw określić typ i porowatość włosów.

Najpopularniejsze typy włosów

Powszechnie istnieje podział włosów na cztery rodzaje, w zależności od ich kształtu - proste, falowane, kręcone i słupełkowe. Dwa pierwsze typy już na pierwszy rzut oka wyglądają zdrowiej. Są gładkie, a to wszystko dzięki zwartej, domkniętej łusce, zapobiegającej również odparowywaniu wilgoci z wnętrza kosmyków. Nie oznacza to jednak, że wymagają one ograniczonej pielęgnacji. Takie pasma często się elektryzują, w dodatku mają tendencję do rozdwajania końcówek i łatwo je obciążyć. Dlatego należy wybierać kosmetyki, które zespolą i zregenerują końce, ale jednocześnie nie przetłuszczą włosów u nasady. Pasma kręcone i słupełkowe bywają kapryśne, szybko się puszą przy najmniejszym kontakcie z wilgocią. Do tego łatwo je przesuszyć, co w konsekwencji powoduje wzmożoną łamliwość. Ich plusem jest podatność na układanie. Należy jednak ostrożnie dobierać metody stylizacji, by nie narazić kosmyków na zniszczenie.

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość to bardzo istotny czynnik w kwestii dbania o włosy, o którym jednak mówi się od niedawna. Wyróżniamy jej trzy stopnie: wysoką, średnią i niską, które są determinowane przez stopień rozchylenia łusek. Zatem jak można wywnioskować, włosy kręcone są zazwyczaj wysokoporowate, podczas gdy proste - nisko. Porowatość, tak samo jak i kształt pasm, jest uwarunkowana genetycznie, jednak niedostateczna pielęgnacja, narażanie kosmyków na działanie niekorzystnych warunków lub poddawanie ich inwazyjnym zabiegom mogą ją obniżyć. Jak określić porowatość, by móc wdrożyć odpowiednią pielęgnację? Wystarczy wrzucić pojedynczy kosmyk do szklanki z wodą. Im bliżej dna się znajdzie, tym wyższa jest porowatość.

Jak dobrać kosmetyki do rodzaju włosów?

W świadomej pielęgnacji istnieją trzy filary, czyli grupy substancji, które musisz znać. Należą do nich proteiny, emolienty i humektanty. Niedobór lub nadmiar każdego z nich ma olbrzymi, wpływ na kondycję i wygląd pasm. Proteiny stanowią budulec włosów. Są to białka lub sekwencje aminokwasów, odpowiadające za regenerację kosmyków i odbudowę ubytków w ich strukturze. Emolienty mają działanie zmiękczające i natłuszczające. Tworzą wokół włosów otoczkę, chroniącą je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Na koniec - humektanty. To substancje nawilżające, wiążące wodę we wnętrzu kosmyków. Zawsze należy stosować je w połączeniu z emolientami, które odpowiednio domkną łuski. Włosy potrzebują każdej z tych substancji. Ważne jest jednak zachowanie równowagi PEH - odpowiednich proporcji, dopasowanych do typu pasm.

Czy farbowanie niszczy włosy?

Każdy zabieg ingerujący w strukturę kosmyków może negatywnie odbijać się na ich kondycji. Jednak na rynku dostępne są farby do włosów o łagodnym działaniu, przede wszystkim bez amoniaku. Są równie skuteczne jak tradycyjne kosmetyki do koloryzacji, jednak nie działają aż tak agresywnie. Produkty pozbawione tego składnika rzadziej wywołują podrażnienia, a także nie przesuszają kosmyków. Co więcej, często w składzie zawierają substancje pielęgnujące, które zabezpieczają włosy podczas zabiegu i wygładzają je po jego zakończeniu. Zatem łagodna farba renomowanego producenta w parze z odpowiednio dobraną pielęgnacją skutecznie zabezpieczają pasma przed zniszczeniem.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel