Czesanie i szczotkowanie

Rozczesywanie włosów
Lepiej użyć szczotki
Źródło: Helga Weber, flickr.com
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo kruche są końcówki włosów. Czesząc zbyt agresywnie lub zbyt często łatwo niszczymy włosy.
 1. Unikaj tapirowania włosów. To najbardziej szkodliwy rodzaj czesania. Czesząc włosy w ten sposób pociągamy łuski włosa, a przeczesując dane miejsce ponownie, łamiemy łuskę.
 2. Zaopatrz się w dobry grzebień, przyjazny swoim włosom. W przypadku grubych włosów, może Ci się przydać grzebień o grubych ząbkach. Grzebienie zazwyczaj są bardziej delikatne. Każdy grzebień lub szczotka powinny pomóc w rozczesywaniu włosów, a nie ich ciągnięciu. Nigdy nie przesadzaj z czesaniem. Sto pociągnięć szczotką nie jest konieczne i może prowadzić do większej ilości rozdwojeń niż cokolwiek innego.
 3. Czesz włosy delikatnie. Począwszy od dołu i kieruj się ku górze. Natykając się na kołtun, nie należy go agresywnie „rwać” grzebieniem. Zatrzymaj się i rozczesz go palcami. Rozczesując włosy mokry również trzeba być bardzo łagodnym. Zawłaszcza kręcone włosy mogą wymagać rozczesania, gdy są jeszcze wilgotne.
 4. Używaj akcesoriów przyjaznych włosom.
  • gumki i frotki z metalowymi elementami (łącznikami) są szkodliwe bez względu na swój rozmiar
  • gumki łączone rodzajem kleju są o wiele bardziej przyjazne
  • mniejsze gumki są bardziej wskazane dla cieńszego (rzadszego) rodzaju włosów. Mogą być również wykonane z czystego plastiku. Małe gumki są idealne do wiązania końcówek warkoczy
  • Gumki z szerokim paskiem materiału są najbardziej przyjazne dla włosów. Są one łatwe do wykonania, ale można je też kupić w każdej drogerii.
pixel