Jak pozbyć się i uchronić przed rozdwojonymi końcówkami?

Kobieta z rozdowjonymi końcówkami
Źródło: Anais Gomez-C, flickr.com
Nie ma realnego sposoby, aby usunąć rozdwojone końcówki, z wyjątkiem ich ścięcia, jednak z pewnością można zadbać o włosy i uniknąć nawrotów tej niedogodności.

Instrukcje:

 1. Upewnij się, czy Twoje końcówki się rozdwajają. Ich nazwa naukowa to Trichoptilosis, wzdłużne rozdzielenia włókien włosów i istnieje ich kilka rodzajów:
  • ogólne rozdwojenie
  • kilkukrotne rozdzielenie w obrębie tego samego włosa
  • rozdzielenie pojawiające się po środku długości włosa w postaci dziury
  • pojedyncze supełki na włóknie włosa (niezupełnie rozdwojone końcówki), które występują najczęściej we włosach suchych i kręconych
 2. Przycinaj włosy regularnie, tj. co 6-8 tygodni. Wszystkie włosy po pewnym czasie się niszczą. Ucinaj końcówki o długości 0,5-1,5cm, a powinnaś pozbyć się problemu. Dzięki temu rozdwojone końcówki znikną, a Twoje włosy staną się mocne i zdrowe. Należy pamiętać, że przycinanie powinno mieć miejsce tylko wtedy, gdy pojawiają się rozdwojenia, zatem częstotliwość przycinania będzie różna w zależności od typu włosów, tego, w jaki sposób traktujesz swoje włosy, a także fryzur.
 3. Ścinaj je samodzielnie używając nożyc do włosów. Tnij około 0,5cm nad rozdwojeniem, nad którym może również pojawić się supełek. Jeśli nie przytniesz włosa nad miejscem zniszczenia, rozdwojenie pojawi się ponownie.
 4. Może wypróbować kosmetyki do redukowania rozdwojonych końcówek. Potraktuj je metoda wspomogająca

ZapobieganieWiększość chemikaliów do pewnego stopnia niszczy włosy. Zarówno te do robienia trwałych, pasemek, farbowania, jak i inne, nawet chlorowana woda w basenie – wszystkie mają znaczenie.
 1. Staraj się unikać środków chemicznych. Włosy naturalne są piękne. Jeśli koniecznie musisz farbować włosy, poszukaj łagodnych farb. Jeśli zamierzasz używać substancji chemicznych do włosów, częściej odżywiaj swoje włosy.
 2. Chroń włosy swoje włosy zanim zażyjesz kąpieli w basenie, morzu czy jeziorze. Może to zrobić nakładając czepek. Postaraj się umyć i odżywić włosy jak najszybciej po pływaniu.
 3. Dowiedz się, czy woda, którą myjesz włosy nie jest szkodliwa. W wodzie często może znajdować się chlor lub inne substancje, które szkodzą włosom. Istnieją filtry, które potrafią zmniejszyć zawartość chemikaliów w wodzie. Wysokie stężenie węglanu wapnia może zwiększyć twardość wody. Jeśli w Twoim rejonie woda jest twarda, możesz użyć urządzenia do zmiękczania wody, który będzie bardzo korzystny dla włosów.
pixel