Jak powstrzymać włosy przed przetłuszczaniem się?

Niezadowolona kobieta z przetłuszczonymi włosami
Źródło: Abulic Monkey, flickr.com
Jeśli Twoje włosy należą do typu tłustego, może być ciężko z powstrzymaniem ich przed przetłuszczaniem się, jednak istnieje kilka wskazówek, jak sobie z tym radzić:
 1. Raz w tygodniu używaj szamponu oczyszczającego, który usunie tłuszcz i tzw. warstwę „build-up” (warstwa chemicznych pozostałości po różnych produktach do włosów). Nie używaj jednak takiego szamponu codziennie, gdyż może on spowodować wypłukanie całego naturalnego tłuszczu z włosów, powodując, że będą one wytwarzać go jeszcze więcej. Zamiast tego użyj łagodnego szamponu, który nie wypłucze z włosów ich naturalnych substancji.
 2. Bądź ostrożna z używaniem odżywek – unikaj nakładania ich na włosy u nasady, jako że ta część włosów jest już nawilżona naturalnie przez substancje powstałe w wyniku wielogodzinnego mycia włosów. Niektóre osoby nie używają odżywki w ogóle lub robią to rzadko (np. raz w tygodniu), aby uniknąć nadmiernego nawilżenia. Jeśli Twoje włosy są NAPRAWDĘ tłuste, możesz nie potrzebować odżywki, ale dobrze jest użyć jej na końcówki włosów, aby uchronić je przed wysuszaniem.
 3. Bądź wybredna wybierając produkty do włosów. Nie używaj ich za dużo, w przeciwnym razie obciążysz włosy nadmiarem produktów w nich zawartych. Unikaj maziowatych żeli – spowodują one, że Twoje włosy będą wyglądały na tłuste, podczas gdy nie są.
 4. Wypróbuj produkty takie jak Artego, Montibello lub Kemon, aby nadać włosom dodatkowego blasku.
 5. Unikaj dotykania i szczotkowania włosów, jednocześnie utrzymując je w schludnym stanie.
 6. Płucz włosy zimną wodą. Ciepła i gorąca woda natychmiast spowoduje wydzielanie tłuszczu, doda też włosom niepożądanej puszystości i tendencji do skręcania.
 7. Ścinaj rozdwojone końcówki. Powstrzyma to Twoje włosy przed dalszym niszczeniem się. Będą one wyglądać na grubsze i silniejsze. Poza tym, jeśli nie zrobisz tego odpowiednio wcześnie, w końcu będziesz musiała ściąć więcej włosów (rozdwojenia robią się coraz gorsze!).
 8. Aby zlikwidować tłusty wygląd włosów, możesz także użyć talku dla dzieci, wcierając go we włosy u nasady. Jednak nie nadużywaj tych środków, aby inne osoby nie zauważyły dziwnej bieli na Twoich włosach.
 9. Włosy z czoła susz za pomocą suszarki, w taki sposób, aby nie wysuszała ona naturalnych wydzielin skóry. Ogólnie suszenie włosów suszarką nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast tego możesz przypiąć włosy tak, aby nie przeszkadzały Ci na twarzy, gdy schną. Możesz też spiąć włosy z czoła na czubku głowy, kiedy są już suche.
 10. Nie prostuj włosów zbyt często – powoduje to ich poważne niszczenie się. Wysoka temperatura prostownic również powoduje, że włosy wytwarzają więcej tłuszczu. Poza tym im częściej dotykasz włosy – również w czasie prostowania – tym więcej tłuszczu one produkują.
 11. Włosy we fryzurze trwałej lub naturalnie kręcone i grube wolniej ukazują przetłuszczanie, co wynika z tego, że nie leżą tak blisko skóry.

Przetłuszczone włosy
Źródło: Stephanie Overton, flickr.com

Wskazówki


Ogólnie zdrowie Twoich włosów reprezentuje zdrowie wewnątrz Ciebie, dlatego dbaj o siebie. Gdy włosy łatwo się kołtunią, zastosuj środek do nawilżania i połysku – niewielka ilość oliwy z oliwek spełni zadanie. Nałóż ją na ręce tylko odrobinę, tak, aby ręce stały się lekko błyszczące, następnie rozprowadź ją na włosach, trzymając się daleko od skóry. Spróbuj też użyć trochę octu podczas ostatecznego spłukiwania. Zacznij od ilości 8 łyżek stołowych na 0,25 litra wody i dodawaj więcej. Zapach przechodzi wraz z wyschnięciem włosów. Gdy masz wątpliwości – nie używaj danych produktów. Nie czesz włosów zbyt często, jako że pobudza to gruczoły tłuszczowe do produkowania tłuszczu.


Uwagi


Farbowanie i utrwalanie włosów zbyt często spowoduje trwałe zniszczenie trzonów włosów. Prostowanie kręconych włosów bez zastosowania ochrony przed wysoką temperaturą również wyrządzi sporo szkody włosom. Bądź więc ostrożna w częstotliwości prostowania i dobierania temperatury prostownicy.

Potrzebne rzeczy

:
pixel