Jak dodać blasku dowolnemu rodzajowi włosów?

Rudowłosa kobieta
Źródło: ljlphotography, flickr.com
Odtworzenie dobrej kondycji suchych, zniszczonych włosów stanowi długotrwały proces, tak samo jak ich przygotowanie do farbowania, pasemek, na specjalną okazję (wakacje, urodziny, promocje), porostu, czy też po prostu dobrego wyglądu. Jest to plan na trzy miesiące, choć jeśli poszukujesz szybszego sposobu na regenerację – może być skrócony do trzech tygodni (oczywiście bez tych samych efektów, jednak osiągając miękkość i błysk włosów).

Kroki:

 1. Przygotuj się i spróbuj wejść w rutynę codziennych pryszniców popołudniu lub rano (jeśli masz dużo czasu), umożliwiając włosom naturalne schnięcie.
 2. Przed myciem włosów rozczesz je tak, aby uniknąć niepożądanych kołtunów i złamań.
 3. Rozpocznij proces od ciepłej, jednak nie gorącej wody i pozwól skórze i włosom namoknąć. Jest to dość ważne, gdyż pozwala otworzyć trzon włosów (niczym pory na twarzy) i pozwala na głębokie mycie i rozsmarowanie odżywki.
 4. Dokładnie umyj włosy szamponem przeznaczonym do Twojego typu włosów – masowanie skóry i delikatne uciskanie partii włosów z szamponem na palcach to dwa sposoby na dokładne i głębokie mycie.
 5. Płucz włosy ciepłą wodą do momentu, gdy zauważysz przezroczystą wodę na włosach. Jeśli jest taka konieczność, powtórz tę czynność.
 6. Nałóż niewielką ilość odżywki – jedynie na końcówki (jeśli Twoje włosy są tłuste) lub od połowy długości w dół (jeśli masz włosy normalne lub suche). Pomiń włosy u nasady. Pozostaw odżywkę na 30 sekund do minuty, pozwalając jej na wsiąknięcie. Spłucz zimną wodą – nie jest to takie nieprzyjemne, jeśli się już przyzwyczaisz. Zostań pod zimną wodą na tak długo jak jesteś w stanie – zamknie to trzon włosów, nadając naturalny, głęboki połysk. Jest to także wartościowe dla cery.
 7. Delikatnie „poklepuj” włosy ciepłym ręcznikiem. Po umyciu zwiąż włosy szeroką frotką lub/i opaską z materiału.
 8. Pozwól swoim włosom schnąć naturalnie – obejrzyj DVD, poprzeglądaj magazyny lub wykonaj jakieś prace domowe. Jeśli wybierasz się spać z mokrymi włosami, zawsze upewnij się, że położysz na poduszce ręcznik.
 9. Szczotkuj swoje włosy zanim udasz się spać – żywo, jednak nie ciągnąc – i ponownie kiedy wstaniesz.
 10. Wiele kobiet i nastolatek ma problem ze stylizowaniem swoich włosów bez użycia wyższych temperatur. Rzeczywiście, jest to istotny sposób na osiągnięcie błyskotliwego i atrakcyjnego wyglądu. Przekornie jednak poszukiwanie nowych sposobów na stylizowanie włosów może być inspirujące i zabawne. Wypróbuj francuskie warkocze, przylegające warkoczyki „cornrow”, sportowy kucyk wiązany z boku lub klasyczny kok, a może wszystkie cztery! Poeksperymentuj. Ciekawą propozycją może być także włożenie wałków (byle nie ciepłych) we włosy w czasie ich schnięcia.
 11. Unikaj chlorowanych basenów, szkodliwych promieni UV/UVB i chemicznego stylizowania (pasemka, środki do chemicznego prostowania włosów, trwałe). Może to spowodować, że Twoje włosy staną się napuszone i stracą kolor, czy też po prostu zaczną się niszczyć w przypadku pasemek. Jeśli wychodzisz na słońce, użyj ochronnych sprayów lub (tańsza alternatywa) załóż kapelusz.
 12. Wiele osób myje włosy każdego dnia. Jeśli możesz, spróbuj jednak wytrzymać weekend bez mycia. Może brzmi to odrzucająco, jednak odmłodzi to skórę i stanowi korzyść dla włosów.
 13. Regularnie podcinaj włosy, aby uniknąć rozdwajania się końcówek.


Wskazówki

Unikaj produktów, które pozastawiają osad na włosach. Mogą one spowodować, że włosy przestaną oddychać. Używaj szczotek o naturalnym włosiu. Postaraj się nie bawić z włosami zbyt intensywnie – zwiększa to ich tendencje do przetłuszczania się. Nigdy nie wyrywaj ani nie wycinaj włosów. Dostajesz to, co włożyłaś – włosy pokazują to, co dałaś swojemu ciału niczym siniak. Substancje takie jak alkohol, papierosy, narkotyki, mają zły wpływ na włosy. I odwrotnie – pokarm z duża ilością witamin dobrze odżywi Twoje włosy. Zdrowe włosy są częścią zdrowego ciała. Przyjmuj mieszanki na włosy, skórę, paznokcie lub zwyczajne witaminy od A do Z, by uzyskać naturalny, zdrowy błysk. Witamina D i różne typy protein są niezwykle wartościowe. Jeśli nie jesteś w stanie zostawić włosów w ich naturalnym stanie, po prostu ogranicz ich prostowanie / kręcenie / suszenie do góra czterech razy tygodniowo. Nie jest to tak dobre, jak zaprzestanie tych wszystkich czynności razem, ale z pewnością pomoże włosom. Wyposaż się w akcesoria. Używaj fikuśnych opasek (z materiału i plastikowych), gumek, spinek, wsuwek, wstążek, piórek, itp. Stosowanie produktów przeznaczonych specjalnie do Twojego typu włosów jest zawsze wskazane. Jeśli masz problemy z określeniem swojego rodzaju włosów, użyj szamponu do wszystkich rodzajów. Odżywki nie zawsze są pożądane, np. wtedy gdy włosy są zbyt tłuste. W razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim fryzjerem. Pamiętaj, że im ciemniejsze są Twoje włosy, tym bardziej mogą być lśniące. Włosy blond nigdy nie będą tak błyszczące jak czarne lub ciemnobrązowe włosy.

Rzeczy, których potrzebujesz:

 • szampon i odżywka
 • prysznic
pixel