Jak myć włosy?

Źródło: iamtheo, flickr.com
Może to się wydawać dość prostą czynnością, jednak zdziwiłabyś się, jak wiele osób wykonuje ją niewłaściwie. Prawidłowe mycie włosów może uchronić Cię przed łupieżem, wszami i innymi chorobami skóry, a także nada Twoim włosom czysty wygląd.

Mycie krok po kroku

  1. Zmocz dokładnie włosy, trzymając je pod wodą przez około 30 sekund.
  2. Nałóż odrobinę (kilka większych kropli) szamponu na dłonie i rozsmaruj przy skórze głowy.
  3. Masuj opuszkami palców, ale niezbyt mocno. Nie przesuwaj włosów na czubek głowy, spowoduje to tworzenie się kołtunów. Aby rozsmarować szampon na skórze, możesz również użyć kciuków.
  4. Całkowicie spłucz głowę do momentu, aż woda zacznie spływać po włosach bez bąbelków. Jest to niezwykle istotne, gdyż niedokładne spłukanie szamponu może pozostawić we włosach tłuste warstwy.
  5. Jeśli masz ochotę, umyj włosy szamponem jeszcze raz.
  6. Możesz użyć płaskiego grzebienia i wyczesać z włosów wszystkie sploty, by dodatkowo wygładzić je przed nałożeniem odżywki.
  7. Nałóż odżywkę (ponownie kilka kropli lub więcej, jeśli jest taka potrzeba) na środek i końcówki włosów. Skóra wytwarza swoje własne substancje wzmacniające włosy u nasady, więc nie ma potrzeby stosowania tam odżywki. Delikatnie rozczesz włosy. Spłucz dokładnie dopóki nie zobaczysz, że ściekająca woda nie zawiera śladów odżywki.
  8. Zakończ strumieniem zimnej wody. Nie powstrzyma to puszenia się włosów, jak się powszechnie sądzi, jednak czasowo spowoduje, że włosy będą wyglądać na mniej napuszone. Ponadto zimna woda powoduje, że zamykają się pory włosów (tak samo jak i skóry), w wyniku czego będą one wyglądały na bardziej lśniące kiedy wyschną.
  9. Wysusz włosy. Jeśli robisz to ręcznikiem, nie trzyj ich, ponieważ powoduje to ich niszczenie. W zamian poklep włosy i delikatnie po nich przesuwaj ręcznikiem.


Wskazówki

Użyj ciepłej wody, nie gorącej. Gorąca woda szkodzi włosom i powoduje utratę ich koloru. Rozprowadzaj szampon po głowie jak najdłużej – jest to dobre dla skóry. Jeśli masz dłuższe lub grubsze włosy, możesz użyć większej ilości szamponu. Jeśli masz tłuste włosy, umyj je dwukrotnie przed nałożeniem odżywki. Osoby z kręconymi włosami mogą potrzebować szamponu, który nie zawiera siarczanów (amoniak, soda), jako że składniki te mogą wysuszać włosy. Można także zrezygnować z używania szamponu i nauczyć się myć włosy innymi sposobami. Kończenie mycia zimną wodą nada włosom dodatkowy błysk.

Uwagi

Nie przesadzaj z chłodną temperaturą wody, upewnij się, że jest ona znośna. Staraj się unikać dostawania się szamponu do oczu. Jeśli tak się stanie, spłucz oczy pod prysznicem, a jeśli musisz je pocierać, zrób to w kierunku dolnym, na zewnątrz oczu. Pocieranie ich we wszystkie strony spowoduje, że jeszcze więcej płynu się do nich dostanie się. Nie wykręcaj włosów, gdy są mokre. Mokre włosy są czułe i ich wykręcanie może je złamać. W miarę możliwości unikaj mycia włosów każdego dnia, gdyż może to je wysuszać. Nie czesz włosów, gdy są mokre. Aby pozbyć się kołtunów, jeśli takowe się pojawią, delikatnie przeczesz włosy grzebieniem o szerokich ząbkach. Nie używaj sprzętu elektronicznego pod bieżącą wodą, ponieważ grozi to porażeniem prądem.

Rzeczy, których będziesz potrzebować:
pixel