Jak radzić sobie z łupieżem?

Drapanie się po głowie
Łupieżowi towarzyszy swędzenie
Źródło: N. Jones, flickr.com
Łupież to schorzenie, które można opisać jako złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka, i jest jednym najczęstszych schorzeń skóry. Na szczęście, mimo że przyczyny łupieżu nie są do końca znane, istnieje kilka sposobów na pozbycie się go lub zmniejszenie ryzyka jego pojawienia się. Jeśli więc zauważyłaś, że dopadła Cię śnieżyca, która podąża za Tobą krok w krok, i nikim więcej, zapoznaj się z poniższym artykułem. Walka z łupieżem krok po kroku:
  1. Zdrowo się odżywiaj. Jeśli naprawdę potrzebujesz dodatkowego argumentu, jak się okazuje, złe odżywianie może mieć wpływ na pojawienie się niepożądanego łuszczenia skóry. Zapewnij sobie zażywanie dużo cynku, kwasów Omega 3, witaminy B, a także unikaj nadmiaru drożdży i cukru. Badania wskazują, że łupież jest co najmniej częściowo powodowany przez grzyby zawarte w drożdżowych, tłustych i cukrowych środowiskach. Mimo że bezpośrednio nie wpływają one na kondycję skóry, Twoje ogólne zdrowie odpowiada za to, że organizm reaguje na bakterie powodujące łupież.
  2. Nie martw się, bądź optymistyczny. Stres powoduje, że organizm staje się bardziej podatny na wszelkiego rodzaju choroby, w tym łupież. Dlatego staraj się nie przejmować i nie myśleć o tym, czy jutro będziesz w stanie założyć ciemną koszulę.
  3. Ogranicz używanie kosmetyków do włosów. Lakier, pianka i żel mogą prowadzić w przypadku niektórych osób do pojawienia się łupieżu. Mogą powodować również nadmierne wysuszanie skóry, przez może ona się łuszczyć lub wywołać reakcje alergiczne. Jeśli zauważysz pojawienie się łupieżu niedługo po tym, jak zacząłeś stosować nowy produkt do włosów, istnieją duże szanse, że to wina tego produktu.
  4. Myj włosy t regularnie. Łupież często pojawia się w przetłuszczających się włosach, dlatego częste mycie pomoże Ci go zwalczyć. Jeśli masz już łupież, mycie może pomóc Ci kontrolować objawy (płatki skóry), dopóki całkowicie nie znikną. Masuj powierzchnię głowy tak, aby oczyścić skórę i włosy. Może okazać się również przydatne powtarzanie czynności na zasadzie „umyj, spłucz i powtórz”. Pierwsze mycie powoduje “wyjście” tlustego łoju, a drugie go wypłukuje.
  5. Używaj produktów przeciwłupieżowych. Jeśli łupież utrzymuje się mimo mycia włosów, spróbuj czegoś mocniejszego. Na rynku istnieje szereg szamponów przeciwłupieżowych, które przeważnie spełniają swoje zadanie. Upewnij się, że używasz ich zgodnie z instrukcjami i przygotuj się na spędzenie nieco więcej czasu pod prysznicem, jako że większość zalecanych szamponów wymagają pozostawienia ich na 5-10 minut i dwukrotnego nałożenia.
  6. Bądź czujny odnośnie aktywnych składników zawartych w szamponach przeciwłupieżowych. Jeśli dany szampon nie działa na Tobie, wypróbuj inny.
  7. Bądź cierpliwa. Podczas gdy przeciwłupieżowe szampony mogą przejawiać efekty już po kilku użyciach, zanim zobaczysz różnicę, może minąć tydzień, a nawet kilka.
  8. Zmieniaj szampony. Jeśli dany szampon zdaje się nie działać lub jeśli działa tylko przez jakiś czas, przerzuć się na szampon z aktywnym innym składnikiem
  9. Jeśli problem nie znika przez kilka tygodni, skonsultuj się z lekarzem. Dostępne są również szampony na receptę, jak również kremy sterydowe, które mogą okazać się pomocne.

Łupież na włosach
Źródło: Andre Mouraux, flickr.com
Porady

Używaj delikatniejszych szamponów. Wielu fryzjerów po rozmowie z klientkami mówi, że przyczyną łupieżu może być silny szampon, który niszczy lub wysusza skórę. Innym sposobem jest obsypanie dłoni większej solą domową przed prysznicem i nałożenie jest na głowę. Należy ją delikatnie rozsmarować po całej głowie, następnie spłukać i umyć włosy szamponem. Najlepiej jest zażywać witaminy bezpośrednio w jedzeniu niż ich odpowiednikach w tabletkach. Możesz szybko sprawdzić w internecie, jakie produkty zawierające cynk, kwasy tłuszczowe omega 3, witaminę B, mogą wpasować się w Twoją dietę. Jeśli szampony przeciwłupieżowe nie działają lub jeśli zauważysz zaczerwienie skóry, czy też srebrzyste lub żółtawe płatki skóry, być może wcale nie masz łupieżu. Wówczas skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem. Istnieje wiele chorób, które mogą objawiać się w łuszczeniu i swędzeniu skóry. Aby poznać domowe sposoby na walkę z łupieżem, zrób rozeznanie w internecie. Jednak podczas gdy większość z nich może zadziałać, szampony przeciwłupieżowe nie są aż tak drogie, by sobie na nie nie pozwolić. Gdy masz łupież, noś ubrania o jasnym kolorze (zwłaszcza górę). Większość osób nawet go nie zauważy. Jeśli masz katar sienny, egzemę lub inne alergie skórne i alergie układu oddechowego, łupież może być jedną z reakcji alergicznych. W tej sytuacji istnieje możliwość, że bardziej pomocne będzie ograniczenie stosowania swojego szamponu, by nie wypłukiwać naturalnych substancji wytwarzanych w skórze głowy. Alergicy mogą również reagować na szampony przeciwłupieżowe wytwarzając jeszcze więcej łupieżu. Jeśli sądzisz, że to Twój przypadek, postaraj się myć włosy za pomocą samej odżywki lub myj włosy rzadziej.

Uwagi

Zaprzestań używania szamponu przeciwłupieżowego lub leków, w czasie których schorzenie pogarsza się lub rozprzestrzenia lub jeśli zauważysz skutki uboczne. Skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem, jeśli problem nie zniknie. Używanie więcej niż jednego szamponu przeciwłupieżowego może powodować zaczerwienienia i podrażnienia.

Potrzebne rzeczy
  • szampon przeciwłupieżowy (jeśli dany szampon nie działa, sięgnij po inne)
pixel