Jak kręcić włosy?

Włosy kręcone
Źródło: Martin de Witte, flickr.com
Jeśli chcesz przekształcić swoje zesztywniałe włosy w dzikie, beztroskie loki, będziesz musiała zacząć od zmiany naturalnych właściwości chemicznych włosa. Istnieją dwa rodzaje wiązań chemicznych, które powodują kręcenie się włosów: dwusiarczkowe i wodorowe. Albo się urodziłaś się z dużej ilości wiązana dwusiarczkowego (czyli naturalnie kręconymi włosami), albo nie, a jedynym sposobem, aby to zmienić, jest zainwestowanie w kosztowne zabiegi chemiczne (trwała ondulacja). Na szczęście, można stworzyć wodorowe wiązanie, przekonując włosy do „skręcenia się” na dzień lub dwa. Tak naprawdę tylko na tym oparte jest kręcenie się włosów. Oto jak to zrobić krok po kroku:
 1. Zmocz włosy. Nie za bardzo, by schnięcie nie zajęło zbyt wiele czasu. Włosy po prostu powinny mieć tyle wody, aby mogła ona wejść w kontakt z każdą ich częścią. Pierwsze moczenie służy do przeniknięcia wiązania wodorowego do włosów, dzięki czemu będzie można je "zresetować" wykonać następujące kroki. Zastosowanie pianki lub żelu pomoże lokom utrzymać swój kształt, ponieważ staną się one sztywne, jednak nadużycie tych środków może spowodować, że włosy będą twarde lub klejące. Jedynym momentem, kiedy nie należy moczyć włosów jest ten, gdy zamierzamy użyć lokówki – rozgrzana wody może spalić włosy. Jeśli używasz do tej metody pianki lub żelu, niech włosy całkowicie wyschną. W prostych włosach wiązanie wodorowe łączy białka, które składają się na dany włos. Ponieważ proste włosy nie mają wystarczającej ilości wiązań dwusiarczku, aby się kręciły, wiązania wodorowe formułują się blisko siebie, wzdłuż prostego włosa. Kręcone włosy posiadają silne wiązania dwusiarczku, ze względu na naturalną strukturę białek włosów, z którymi się rodzi osoba mająca kręcone włosy. Mimo że wiązania wodorowe nie są tak silne, można nimi pokierować tak, by działały jak wiązania dwusiarczkowe, przynajmniej tymczasowo.
 2. Wymodeluj włosy w loki. Istnieją różne sposoby osiągnięcia tego celu, w zależności od typu loków, do jakiego się dąży.
  • Metoda Walce Foam – delikatna dla włosów, łatwa do spania, jednak jest czasochłonna i dość trudna do wykonania bez pomocy znajomej (chyba, że ma się krótkie włosy), wykorzystując różnych rozmiary rolek można nadać jej większą elastyczność w żądanej.
  • Warkoczyki - łatwe do wykonania, wystarczy je tylko związać, są wygodne do spania; powodują bardziej zygzakowaty kształt.
  • Lokówka jest dobra do stworzenia idealnych okrągłych loków
  • Rollers - czasochłonne i dość trudne do wykonania bez pomocy przyjaciela (chyba, że ma się krótkie włosy), z wykorzystaniem różnych rozmiarów rolek dodaje większą elastyczność.
  • Ciepłe wałki (które są stosowane do włosów suchych) stworzą delikatniejszy, romantyczny wygląd, ale loki nie wytrzymują zbyt długo.
  • Prostownice – generalnie wykorzystywane są do prostowania włosów, mogą być również dostosowane do tworzenia lekkich loki, zazwyczaj bardziej zakręconych przy końcach.
  • Pałeczki do włosów - zamiast zawijania pasm włosów wokół wałka, można owinąć je wokół pałeczki, co owocuje bardziej zakręconymi lokami.
  • Tkanina - wygodniejsza niż wałki; efekty podobne do leczenia, ale ta metoda jest łatwiejsza do wykonania i spania.
  • Węzły - Jeśli nie posiadasz niczego do wykonania loków, możesz zawiązać je w supły, co także da efekty, jeśli będzie wykonane prawidłowo.
 3. Dodanie włosom ciepła pomaga przerwać wszelkie pozostałe wiązania wodorowe. Ten etap jest opcjonalny. Jeśli często powtarza się stosowanie ciepła na kręcone włosy, może to ostatecznie doprowadzić do ich uszkodzenia Używając lokówki możesz stworzyć naprawdę piękne loki, jednak może to być szkodliwe dla Twoich włosów, jeśli przesadzisz.
 4. Pozwól lokom się „ustawić”. Nowy wiązanie wodorowe będzie wpływać na kręcenie się tylko podczas suszenia i chłodzenia się włosów. Jeśli pociągniesz zbyt mocno, zanim całkowicie wyschną, możesz zerwać część wiązań wodoru i włosy nie będą kręcić się dobrze. Użyj lakieru, by ostatecznie wzmocnić miejsce wiązania wodorowego. Jeśli zależy Ci na codziennym zwykłym wyglądzie, możesz spłaszczyć włosy.
 5. Chroń włosy przed wilgocią, zwłaszcza jeśli znajdujesz się w miejscu o deszczowym lub wilgotnej klimacie (lub w takie się wybierasz). Pamiętasz, jak moczenie włosów miało wpływać na przerwania wiązań wodorów? W tej chwili utrzymują one kręcone włosy, a ich kontakt z wodą ponownie sprawi, że będą wyglądały jak poprzednio

Porady
 • Trudne jest kręcenie długich włosów, z uwagi na ich długie schnięcie i nadanie im odpowiedniego kształtu. Im włosy są krótsze, tym jest łatwiej.
 • Miej kogoś do pomocy – bardzo trudno jest obserwować swoje plecy
 • Jeśli chcesz mieć kręcone włosy w kucyku, najpierw zrób kucyk Bardzo trudno będzie zrobić kucyk z kręconych włosów.

Uwagi

Im mocniejsze są loki, tym mniej szczotkowania potrzebujesz – inaczej spowodujesz utworzenie się bałaganu z loków.
pixel