Mycie i suszenie

Mycie włosów w salonie fryzjerskim
Źródło: iamtheo, flickr.com
Nieprawidłowe mycie i mycie szamponami, które są zbyt ostre lub zawierają pewne składniki może być również szkodliwe dla Twoich włosów. Tarcie włosów ręcznikiem może powodować poważne uszkodzenie włosów. Częste używanie suszarki do włosów również wyrządzi im szkodę.
 1. Kup dobry szampon i odżywkę, i sprawdź, co działa najlepiej na Twoje włosy. Niekoniecznie myj włosy codziennie, wystarczy, że nałożysz odżywkę.
 2. Myj włosy właściwie. Najlepiej jest umyć tylko włosy przy skórze, a resztę zostawić swobodnie przy plecach – reszta nie powinna być zbierana na czubku głowy. Kiedy spłukujesz szampon z włosów, będzie on spływać po ich długości – będzie to dokładnie tyle mycia, ile potrzebują Twoje włosy. Następnie na całej długości włosów powinna być nałożona odżywka. Pozwól jej przesiąknąć, zanim ją spłuczesz. Gorąca woda wypłukuje potrzebne substancje, także płucz włosy tak chłodną wodą, jaką wytrzymasz. Regularnie głęboko odżywiaj włos.
 3. Delikatnie susz włosy. Żywe tarcie włosów ręcznikiem nie jest dobrym pomysłem. Ociekające włosy powinny być delikatnie wyciśnięte za pomocą ręcznika w celu pozbycia się nadmiaru wody. Po usunięciu nadmiaru wody, najlepiej byłoby, żeby Twoje włosy schły naturalnie.
 4. Ogranicz suszenie. Jeśli używasz suszarki i prostownicy regularnie, włosy zaczną wykazywać pewne zniszczenia - gorące powietrze usuwa wilgoć z Twoich włosów. Używanie zbyt mocnych ustawień lub trzymanie suszarki zbyt blisko również spowodują uszkodzenia włosów.

Porady

 • Jeśli masz przetłuszczające się włosy, postaraj się myć głowę używając łagodnych szamponów i stosując codziennie lekką odżywkę.
 • Przy kręconych włosach należy być bardzo delikatnym. Pozwól włosom schnąć naturalnie, jeśli mieszkasz w ciepłym klimacie suchym. Używaj suszarki na ustawieniu średnim lub niskim razem z dyfuzorem, jeśli mieszkasz w chłodnym i bardziej wilgotnym rejonie. Rozczesuj kołtuny pod prysznicem, mając nałożoną na włosach odżywkę.
 • W przypadku włosów suchych zastosuj się do następujących wskazówek. Nie susz całych włosów, ponieważ będą wysuszać się jeszcze bardziej. Na noc używaj olejku avocado, kokosowego lub jojoba, jako kuracja „doglębnego odżywiania” (deep conditioning). Odżywiaj się zdrowo. Zażywanie witamin i białka zapewni, że Twój organizm wytworzy najzdrowsze włosy, jak tylko to jest możliwe. Witaminy sprzedawane w aptekach mogą również pomóc w rozwinięciu porostu.

Uwagi

Nie przycinaj włosów nie mając odpowiednich narzędzi. Większość osób nie posiada dobrych, ostrych nożyczek do strzyżenia włosów. Zaopatrz się w nożyczki fryzjerskie, i wykorzystuj je tylko do włosów. Słabe nożyce tylko zachęcą włosy do dalszego rozdwajania się. Pamiętaj, aby nie wpaść w zły nawyk łapania kucyka w dwie ręce poniżej gumki i pociąganie go w celu zaciśnięcia. Działa to tak samo jak czesanie „pod prąd” i jest bardzo szkodliwe.

Potrzebne rzeczy

 • Nożyczki do włosów
 • Grzebień o szerokich ząbkach
 • Odżywka
 • Opaski do włosów
 • Gumki do włosów
pixel